Kitap Okumanın Faydaları

Merhaba ben Gizem CAN

Kitap okumanın faydaları neler olabilir. Herkesin de bildiği gibi kitap okumak çok önemlidir.Evde, okulda, otobüste, metroda canımız sıkıldığı bir anda her yerde kitap okuyabiliriz. Kitap okuyarak Türkçe’mizi geliştiririz. Düzenli olarak kitap okuyan birinin kelime bilgisi gelişir ve kelimelere karşı yabancılık çekmez. Her kitap bizlere yeni yazarlar yeni fikirler yeni bakış açıları kazandırır. Kitap okurken hayal gücümüz ve yaratıcılığımız güçlenir ayrıca kitap okumak hafızamızı güçlendirir. Elimizden geldiğince, vakit buldukça çok kitap okumalıyız. Okumayı öğrendiğimden beri kitap okumayı çok seviyorum. Bence herkes kitap okumalı okumak istemeyenlere, okumayı sevmeyenlere de okumaları konusunda tavsiyelerde bulunmalıyız. Ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün okumak ile ilgili çok güzel sözleri vardır. Bunlardan bir kaç tanesi şöyledir.

* Kitapsız yaşamak, kör, sağır dilsiz yaşamaktır.

* Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydı, bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım.

* Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati       bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okuma bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek âlimler çıkabilir.

 

(Visited 160 times, 1 visits today)