Konuşan Limon!

Konuşan Limon denilince aklınıza neler geldiğini tahmin edebiliyorum açıkçası. Ancak bu Limon başka limon. Bir kuş. Benim kuşum! Ve ben bu yazımda sizlere ondan ve onun gibi kuşları elinize aldığınızda yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

Bir kuşu nasıl elinize alırsınız? İlk önce elinizi kuşun göğsünün birazcık altından yukarıya doğru kaldırmanız gerekir. Ama bunu yapmak için kuşunuzun az da olsa size alışması lazım. Kuşlara sevginizi göstermeniz gerekiyor. Vahşice elinize alıp, gagasına sürekli dokunmaya çalışırsanız rahatsız olur ve sizi gagalamaya çalışır.  Eğer kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız onunla yaklaşık 1 saat kadar sohbet edin. Kuşunuzun kafesinde oynaması ve sıkılmaması için bir ayna takabilirsiniz. Böylelikle kendini bir arkadaşıyla konuşuyormuş gibi hisseder. Ya da kafesin üst bölümüne halka asabilirsiniz. Kuş bu halkanın içine girer ve salıncakta sallanır gibi sallanmaya başlar.

Tek bir kuş varsa eğer tek bir mama kabı ideal. Su kaplarını da unutmamak lazım elbette. Bu kapları iki günde bir değiştirirseniz çok temiz ve sağlıklı bir ortam sağlamış olursunuz onlara.

Peki benim Limon’um neler yapıyor? Limon biraz konuşuyor ancak ben onu bazen anlayabiliyorum. Şu kelimeleri söyleyebiliyor; oğlum, baba, ne haber. Tek başına oynayabiliyor, bazen ayna ile sohbet ediyor. Kafesi açıldığında hemen uçuyor ancak 5 dakika sonra tekrar içeri giriyor. Bazen ötmesi için telefonumdan muhabbet kuşlarının sesini dinletiyorum ona.Telefonumdaki muhabbet kuşunun sesini duyar duymaz cevap veriyor. Sonuçta o da bir canlı ve çevresinde tanıdık sesler duymak hoşuna gidiyor.

Yeşil ve sarı rengin ne kadar uyumlu olduğunu üstünde görebileceğiniz Limon, benim ilk ve tek muhabbet kuşum. Onu almaya gittiğimizde çok heyecanlanmıştım. Babamla satın almaya karar vermiştik ancak para vermeden aldık. Bir yakınımız hediye etti. Yeri gelmişken hayvanları satın almak yerine sahiplenmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Kuşla eve geldiğimizde annem onu çok sevimli bulduğu için ismini Minnoş koydu. Ancak aradan bir gün geçti ve fikrini değiştirdi. Sevimli olduğu konusunda değil tabi ki.  Sadece adı Limon oldu. O gün bugündür Limon diyoruz ona.

EĞER BİR KUŞ ALACAKSANIZ ONU KAFESİNDEN 10 DAKİKA BİLE OLSA ÇIKARMAYI UNUTMAYIN!

Uçmak onların en mükemmel özelliği.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

(Visited 410 times, 1 visits today)