Köpeğim Oscar

Bugün yazımı köpeğim Oscar’la ilgili yazacağım. Öncelikle şu an 4 yaşında cinsi kangal o yüzden kangallarla ilgili bilgi vereyim. Kangal, Türkiye kökenli bir çoban ve bekçi köpeği ırkı. Adını Sivas’ın Kangal ilçesinden alır. Henüz FCI, AKC ve TKC gibi dünyadaki büyük köpek kulüpleri ve federasyonları tarafından tanınmamaktadır ancak Türkiye’deki otoritelerce dünyada safkan bir köpek ırkı olarak tanınması için çalışmalar yapılmaktadır.

Kökeni

Kangal ilçesine de adını verdiği düşünülen, Orta Asya’dan göç eden Kanglı (Kangar) Türk boyunun, göç ederken bu köpek ırkını da getirdiği düşünülür.[1] Orhan Yılmaz, “Kangal Köpeği / Tarihi-Tanıtımı-Yetiştirilmesi-Islahı” adlı kitabında “Kanglı” Türk boyunun Orta Asya’dan göç ederken yanlarında üç şeyi getirdikleri; bunların at, it ve koyun olduğunu söyler. 11 Temmuz 2003’te düzenlenen I. Uluslararası Kangal Köpeği Sempozyumu’nun sonuç bildirisinde, “büyük Türk göçleri sırasında Türkistan’dan Anadolu’ya getirilen bir köpek ırkı olduğu” kabul edilmiştir.*

Kangallar en geç 17. yüzyıldan itibaren Osmanlı sultanları tarafından üretilmiş ve samson olarak adlandırılmıştır. Doğan Kartay, hem “Türk Çoban Köpeği Kangal” kitabında hem de I. Uluslararası Kangal Köpeği Sempozyumunda sunduğu bildiride, Kangalların, Osmanlı döneminde Yeniçeriler tarafından hem askeri işlerde hem de savaşlarda kullanıldığından bahsetmektedir. Kartay’ın bildirisinde, Romalılarda “aslan” sözcüğünün karşılığı olan “Samson” kelimesine atfen kangalları kullanan birliğe “Samsoncular” denildiğini söylemektedir.

Özellikleri

Yavru Kangal köpekleri

Kangal köpekleri genellikle çoban köpeği olarak nitelendirilirler ancak bekçi köpeği tanımına daha çok uyarlar. Zira diğer çoban köpeği türleri sürüyü korumaktan ziyade yönlendirme ve yönetmekte ustadırlar. Kangal köpeğinin en belirgin özelliği ise sahibine duyduğu aşırı sadakat ve buna bağlı olarak sahibine ait olduğunu düşündüğü şeyleri korumaya yönelik kuvvetli içgüdüsüdür. Bu nedenle çok iyi bir dövüşçüdür. Kurt, çakal gibi yabani hayvanlara karşı çok etkin bir muhafız olmakla beraber aile fertlerine ve özellikle de çocuklara karşı hiçbir tehdit oluşturmazlar.

Kangal köpekleri, örnek olarak Namibya’da üstün koruyucu yeteneklere sahip oldukları için, yaygın bir şekilde yerli çiftçiler tarafından kullanılırlar.

Şimdi nasıl aldığımı anlatıyım. Kurban bakmaya çiftliğe gidecektik ve anneannemle iddiaya girdik anneanneme köpek varsa alalım dedim,anneannem zaten kıştır köpek yavrulamamıştır dedi. Gittik ve bekçi kangalın yavruladığını 5 tane yavrusu olduğunu söyledi ben sevinçten çıldırdım. 2 hafta sonra gittik aldık getirdik aşılarını yaptırdık falan işte. Sonra boş villaya koyduk ve her gün gidip yemek verdik oynadık.Sonra ise sitemizin inşaatı başladı oraya getirdik 8-9 aylıkken sitede inşaatta büyüdü ve site bitti oturduk kapıda sitede duruyor hala gezdirmeye çıkardığımda genelde ben yerde sürünürüm. Yine bir gün yemini vereceğim bir baktım Oscar yok sonra dedemi gördü dedem hep et verir koşarak geldi dedemi görünce.1 ay önce geri çiftliğe götürmeye karar vermiştik tam arabaya binerken kaçtı yine ben tam okuldan çıktım baktım yanıma geldi kafasını okşadım gitti şaşırdım.Tüm gece dışarıda diğer köpeklerle gezdi sabah uyandım camdan baktım güvenlik kulübesinin yanında yatıyor sevindim mamasından verdim sonra tasmasını gördü kaçtı sonra site görevlisi Adem abiyle kovaladık sıkıştı sevdik tasmasını kokladı taktık götürmekten vazgeçtik şuan mutlu mutlu geçiniyoruz.

20150106_105953

Kaynaklar:

*www.wikipedia.org

(Visited 146 times, 1 visits today)