Köpek Balıkları

Köpek balığı bir balık türüdür. İskeletleri kemikten değil, esnek ve güçlü kıkırdaktan oluşur. Sırtlarındaki korkutan yüzgeçleri onların yanlara devrilmesini engeller. Köpek balıkları solungaçları ile sudan nefes alırlar. Bazılarının nefes alabilmesi için sürekli yüzmeleri gerekir. Bu nedenle uykularında bile yüzerler. Köpek balıkları diğer balıklar gibi geri geri yüzemezler. Okyanusun en iyi avcılarıdır. Görme, duyma ve koku alma duyguları çok gelişmiştir.

Başlıca silahları dişleridir. Köpek balıklarının dişleri beslendikleri şeylere göre değişir. Köpek balıkları koyu renkli sırtları ve açık renkli karınları sayesinde avından kolayca gizlenir. Bazı türlerinde yavruları yumurtadan çıkar, bazılarında ise canlı doğar. Köpek balıkları okyanuslarda yaşarlar, ama boğa köpek balığı nehirlerin yukarısına kadar çıkar.

400’den fazla köpek balığı çeşidi vardır:

kb1

Kaplan köpek balığı; iki yetişkin insan boyundadır. Neredeyse her şeyi yiyebilir. Sörf tahtası ve bongo bile…

Büyük beyaz köpek balığı; büyük balıkları, fokları, denizaslanlarını, yunusları ve bazen insanları bile yer. Ağzının içinde 3.000’den fazla dişi vardır. Kilometrelerce öteden denize düşen bir damla kanın kokusunu alabilirler.

kb2Balina köpek balığı; dünyadaki en büyük balıktır. Boyları 15m’yi geçer ama insanlar için tehlikeli değildir. Onlar okyanusların kibar devleridir. Sadece küçük balıkları ve küçük planktonları yer.

 

Diğer köpek balıklarından bazıları; goblin köpek balığı, hemşire köpek balığı, çekiç köpek balığı, testere balığı, basmakalıp köpek balığı, şişen köpek balığı vb.dir. Ayrıca daha derinlerde yaşayan,uzun vücuduyla bir yılana benzeyen yakalıklı köpek balığı, vücudu okyanusun derinliklerinde parlayan köpek balıkları da vardır.

kb3Bilim insanları bugüne kadar görüntülenememiş olan hayalet köpek balığını görüntülemeyi başardılar. Dinozorlardan bile önce okyanus diplerinde yaşadığı bilinen hayalet köpek balığı 2042 m derinlikte görüntülenebilmiştir.

Ne yazık ki her yıl birçok köpek balığı insanlar tarafından öldürülüyor. Bazı insanlar sırf eğlence olsun diye, bazıları özel bir çorba yapımında kullanmak için köpek balıklarını öldürüyorlar. Zehirli atıklar yüzünden de diğer balıklar gibi köpek balıkları da zehirlenerek ölmektedir. Eğer bu durum değişmez ise bazı köpek balığı türlerinin nesli tükenebilir.

Doğanın her parçasını korumanın hepimizin en önemli insanlık görevi olduğunu unutmamız dileğiyle…

 

(Visited 752 times, 1 visits today)