Köpek Balıkları

Köpek balıkları hem okyanusta hem de tatlı sularda yaşayan, genelde saldırgan, ürkütücü ve müthiş görünümü olan bir balık türüdür.

Mavi köpek balığı, boğa köpek balığı, balina köpek balığı gibi birçok türü vardır. Bunlardan en büyüğü balina köpek balığıdır.

balina köpek balığı ile ilgili görsel sonucu

Köpek balıklarının iskeletleri kemik değil kıkırdaktır. Ağızları kafasının alt tarafında bulunur ve keskin dişleri vardır. Çok hızlı yüzerler, kulakları çok uzaklardaki sesi duyacak ve yerini bulacak kadar iyi duyar. Kan kokusunu kilometrelerce uzaktan alabilirler. BU balıklar 25 yıla kadar yaşarlar.

Köpek balıklarının beslenmesi türlerine göre değişir. Ama her su canlısı gibi kendilerinden küçük balıkları avlayarak beslenirler. Bazı köpek balıklarında yamyamlık vardır yani birbirlerini yiyerek beslenirler.

Köpek balıkları yiyecek ararken normalinden daha çok enerji harcarlar. Çok güçsüz kaldıklarında yiyecek aramaktan vazgeçip okyanusun dibine çöker ve kış uykusuna yatarlar. Kış uykusunda aylarca hareket etmeden ve beslenmeden yaşayabilirler.

Köpek balığının da her canlı gibi yaşamak için beslenmeye ihtiyacı vardır. Bunun için de avlanırlar. Hatta insanlara bile saldırabilirler. Hayatta kalmak için bunu yapmaları gerekir.

Ben bütün hayvanları çok seviyorum. Evet köpek balığından korkuyorum, yakınında olmayı düşünemem bile ama bir canlıyı bir hayvanı sevmemiz için ona dokunmamız, sarılmamız gerekmez. Onları uzaktan da sevebiliriz. Onların güvende olduğunu bilmek de bizi mutlu edebilir.

Ne kadar saldırgan olurlarsa olsunlar her canlı gibi onların da yaşamaya hakkı vardır. Ne sebeple olursa olsun diğer hayvanlar gibi onları da korumalıyız, saygı duymalıyız.

Kaynak: İnternet

 

(Visited 1.067 times, 1 visits today)