KÖPEK OLMAYA KARAR VEREN ÇOCUK

 

Bir Cuma günü sınavı olan bir çocuk varmış. Adı Mehmet’miş. Okulda herkes onunla dalga geçermiş. Bir gün okulda yavaş koştuğu için  ve derste altına yaptığı için dalga geçmişler. Bir de kendini iyi koruyamıyormuş. Onun arkadaşları okulun önündeki 47 köpekmiş. Köpeklerle ilgili her şeyi biliyormuş. Ama aralarında tek bilemediği şey “Köpekler neden her şeyi koklar?” sorusuymuş. Aslında hiç kimse bilmiyormuş. Ama o öğrenecekmiş.

Ayrıca bu dalga geçmelerin de artık bitmesini istiyormuş. Bir gece yatağında bu konuda ne yapabileceğini düşünürken uykuya dalmış. Rüyasında sınava yetişmek için koşuyormuş. Neyse ki yetişmiş. Hatta geldikten 21 dk. sonra sınav başlamış. Samet adında bir sınıf arkadaşı varmış. Samet Mehmet’e çok ama çok benziyormuş. Öğretmen Samet ile Mehmet’i karıştırıp Mehmet’e kızmış. Mehmet’in bir suçu yokmuş ki. Tabi, her insan karıştırır ama öğretmen Mehmet’e sınavdan sıfır vermiş çünkü onun geç kaldığını sanmış. Mehmet çok üzülmüş. Eve gitmiş. Annesi notunu görünce çok şaşırmış. Annesi ona 350 çarpma testi vermiş. Mehmet onları 1 saatte bitirmiş. Hepsi 100’müş! Çok iyi. Annesi ona sormuş “Peki, sen bu sınavdan nasıl sıfır aldın?” Mehmet, ona teker teker hepsini anlatmış. Annesi öğretmeniyle konuşmuş. Öğretmeni de “O zaman bu okuldan Mehmet veya Samet’ten biri gitmeli, çok karıştırılıyorlar” demiş.  Annesi sormuş “ Sen bu okuldan çıkmak ister misin Mehmet? Mehmet “ EVVETTT!” demiş. Annesi tam “Olur” derken, Mehmet “Ya da hayır!” demiş. Annesi de “Peki” demiş.

Mehmet’in “Hayır” demesinin nedeni, köpeklermiş. Her okula gidişinde köpekleri severmiş. Araştırma yapmaya başlamış. Google’a “Köpekler neden her şeyi koklar?” yazmış ama hiç bir sonuç çıkmamış. Bu sorunun cevabını çok merak ediyormuş. Onun için artık kendisi köpek olmaya karar vermiş(rüya işte). Okula gitmeyecekmiş. Yerden yiyecekmiş. Havlayacakmış. Ayrıca kendini “PITBULL” türü olarak düşünüyormuş. Kedileri görünce çıldırıp takla atıyormuş, arkalarından koşuyormuş. Ama saldırgan değilmiş. Artık bir şeyleri koklama zamanı gelmiş. Her şeyi koklamış, koklamış… Sonunda anlamış; köpekler tuvaletlerini nereye  yapacaklarını, kedilerin ya da başka kovaladıkları hayvanların nereden geçtiğini, insanların hastalıklarının durumunu, bilmediği şeyleri algılaması ve depremin durumunu anlamak için koklarmış.

Mehmet uykusundan uyanmış. Güneşli bir sabah olmuş. Okuldaki anlaşmazlıkları çözmek için kararlar almış. Artık kendisine yapılan haksızlıklar karşısında hakkını savunacakmış. Sonuçta o da bir insanmış. Kimse kendisiyle dalga geçilmesini hak etmiyormuş.

(Visited 68 times, 1 visits today)