Korsanlar Tarihi

Korsan kelimesi Latince “Corsaro” kelimesinden türemiştir. Korsanlık, denizlerde gemilere saldırıp, yağmalayan hırsız veya katil anlamına gelmektedir. Korsanlık, 1400’lü yıllarda İspanya, İngiltere ve Fransa arasındaki savaşların sona ermesiyle Karayip denizlerinde ortaya çıkmıştır. Korsanlar, ticaret gemilerinin bulunduğu açık denizlerde faaliyetlerde bulunmuşlardır. Savunmasız yük taşıyan gemilere saldırarak hazine peşine düşmüşlerdir.

 

15. yüzyıl ile 19 yüzyıl sonları arasında açık denizlerde dehşet salan korsanların bazıları çok ünlenmiştir. Bu ünlü korsanlardan bazıları Kara sakal, William Kidd ve Anne Bonny’dir. Korsanlar genellikle kolonilerden aldıkları altın ve mücevherleri taşıyan İngiliz Kraliyet gemilerine saldırı düzenlemişlerdir.

15. Yüzyılda yeni dünyanın (Amerika) keşfi, Avrupa’da zenginliğin artmasına neden olmuştur. Yeni dünyanın zenginlikleri, açık denizlere açılabilen ve Amerikan altınlarıyla geri dönen İspanyol ve Portekiz gemilerinin karşısına çıkabilen korsanlar için çok çekiciydi.1 Korsanlar ve altın taşıyan Portekiz, İngiliz ve İspanyol gemileri arasında bu nedenle çok savaşlar olmuştur.

Korsanlar dünya denizlerine 300 yıl kadar korku saldıktan sonra, güçlü İngiliz Kraliyet Donanması tarafından yok edilmiştir. 19. Yüzyıl sonlarına doğru tamamen ortadan kaldırılmışlardır.

 

KAYNAKÇA

1    http://bayrak-sancak.blogspot.com.tr/2017/03/korsanlar-tarihi.html?m=1

 

 

(Visited 262 times, 1 visits today)