Küçük Dokunuşlarla Hayatımızı Güzelleştirelim

Evde bulunduğumuz vakit içerisinde genellikle video ya da televizyon izlemeyi tercih ederiz ama bu videoların, dizilerin hayatımıza hiçbir katkısı olmaz. Onun yerine vaktimizi daha verimli şeyler yaparak geliştirebiliriz.

Bu yüzden eğer ben Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanı olsam televizyonun izlenme oranını azaltmak için bir sürü proje düzenlerdim. Mesela sokaklara Türkiye’nin gezilebilecek yerlerin resimlerini ve o yerlerin hakkında küçük bilgiler yazardım. Bu yerler Nemrut Dağı, Amasra, Amasya, Pamukkale, Uluabat Gölü, Ayasofya Müzesi, Kapadokya vs. olabilirdi. Böylece hem eğlenmiş hem de Türkiye’nin tarihi ve kültürünü biraz daha öğrenmiş olurlardı.

Ama herkesin bu yerlere gidebilecek maddi yeterliliği olamayabileceği için ücretsiz geziler ayarlardım. Ve bu gezilerin insanların işine engel olmaması için de bu gezileri kısa ama verimi bir hale getirirdim. Bir başka projem ise özellikle öğrencilere özel kütüphane gezileri ayarlardım ama bu geziler sadece gezdiniz hadi şimdi çıkın gibi geziler olmazdı. Öğrencilere gezebilecekleri yeterli vakti verirdim. Böylece kültürümüzü ve tarihimizi daha iyi öğrenmiş olurlardı ve televizyona olan ilgilerini kitaplara çekmeye başlayabilirdim. Bu projeleri gerçekleştirdikten sonra tabii ki durmazdım ve başka projeler planlayıp hayata geçirmeye devam ederdim. Örnek vermek gerekirse her eve Türkiye’nin gezilebilecek güzel yerlerine olan gezilerin tarihinin bulunduğu bir broşür dağıttırırdım ki herkes zamanını televizyon izlemek yerine yeni yerler görmenin ve öğrenmenin mutluluğunu tadabilsin. Bir başka projem ise televizyon izlemenin zararlarını anlatan konferanslar düzenlemek olurdu. Böylece insanlar televizyon izlemek yerine konferansa gitmeyi daha sonradan da alışkanlık haline getirebilirlerdi. İnsanlar konferansa gitmeye alıştıktan sonra ise başka bakanlarla iletişim kurup herkesin sevdiği dizilerin( ama insanlara ders vermeyen saçma dizilerin) kalkması için çok çaba sarf ederdim. Ayrıca reklamların konusu da değiştirmek için da çok uğraşırdım. Saçma yemek reklamlardan sa tarihi güzellikleri bulunan yerler ile ilgili reklamların konulmasını talep ederdim.

Tabii ki de sadece projeleri düşünüp başkalarına da yaptırmazdım. Kendim de bu projelerin içinde ter alırdım. Bunu yapabilmek için de her hafta başka bir şehre gidip oralarda konuşmalar yapardım. İnsanların geri dönüşlerini, problemlerini de dinlerdim ki eğer akıllarında yaratıcı ve güzel proje fikirleri varsa onlarınkini de uygulayabileyim.

Eğer ben Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanı olsaydım insanların televizyon izleme oranlarını düşürmek için bu projeleri uygulardım. Ve bu şekilde belki de televizyon izleme oranı %10 bile olabilirdi. Ve eminim ki bu projeler insanların hayatına bir renk katıp onları daha mutlu yapardı.

 

 

(Visited 26 times, 1 visits today)