Küçük Prens

Kitap okumak çok önemlidir. Kitap bilgi dağarcığımızın gelişmesini sağlar. Ben kitap okumayı çok seviyorum. Okuduğum kitaplar arasında beni çok etkileyen bir kitap hakkında kısa bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Küçük Prens,

İlk olarak 1943 yılında Fransızca ve İngilizce olarak basılan bu kitabın, bugüne kadar 250’den fazla dile çevrildiğini ve yaklaşık 150 milyon adet satıldığını öğrendiğimde, bu kitaba olan hayranlığım daha da arttı.

Kitap, bir uçak pilotunun 6 yaşındayken çizmiş olduğu aşağıdaki resmin büyükler tarafından şapka olarak anlaşılmasının anlatılmasıyla başlamaktadır.

Ancak, resimde fil yutmuş bir boa yılanı çizilmiştir.

Yıllar sonra bu pilot uçağının arızalanması nedeniyle Sahra Çölü’ne inmek zorunda kalır. Buradaki ilk sabahında “Lütfen… Bir koyun çiz bana” diyen küçük bir çocuk tarafından uyandırılır. Pilot, yukarıdaki resmi çizer. Ancak çocuk “Hayır! Hayır! Fil yutmuş bir boa istemiyorum ben…. bana bir koyun çiz” der. Pilot şaşırır, çünkü kimse o güne dek bu resmi anlamamıştır.

Küçük Prens’in isteği üzerine pilot üç farklı koyun çizer. Ancak Küçük Prens üçünü de beğenmez.

Bunun üzerine pilot, bir kutu çizer ve “Al bakalım bu kutuyu. İstediğin koyun bunun içinde” der.

Küçük Prens, bu resmi  ve içindeki koyunu çok sever. Sonra, kendisini anlatmaya başlar. İçerisinde biri sönmüş üç volkanı,  çok sevdiği ancak anlaşamadığı bir gülü ve baş belası baobab ağaçları bulunan küçük bir gezegende tek başına yaşadığını söyler. Sonra gezegeninin etrafındaki astroitlere yapmış olduğu yolculuklardan ve uzayda yer alan bu küçük gezegenlerde karşılaştığı kişilerden bahseder. Dünyaya nasıl geldiğini ve tilkiyle nasıl tanıştığını ve daha birçok ilginç şeyi anlatır.

Bu kitabı tam üç kez okudum. Bir kez de sinemada filmini izledim.

Sanırım bu kitap büyüdüğümde de başucumda olacak ve ben birkaç kez daha bu kitabı okuyacağım.

Size de tavsiye ederim.

(Visited 504 times, 1 visits today)