Labirent: Ölümcül Kaçış

LabirentÇ Ölümcül Kaçış son yıllarda okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Bu nedenle bu yazımda size bu kitabı anlatmak istedim. Kitap James Dashner tarafından yazılmış 2009 yılında da yayınlanmıştır. İlk kitaptan sonra sırasıyla “Alev Deneyleri,Son İsyan ve Ölüm Emri” adlı üç kitap daha yayınlanmıştır. Kitabın beğenilmesi üzerine 2014 yılında filmi de çekilmiştir. Kitaptaki olaylar Kayran adı verilen etrafı taş duvarlarla çevrili büyük bir alanda geçmektedir. Kitap Thomas’ın Kayran’a gelmesiyle başlamaktadır. Tıpkı diğer çocuklar gibi Thomas da Kayran’a büyük bir asansörle gelir ve geldiğinde adı dışında hiçbir şey hatırlamamaktadır. Kayran’da yaşları Thomas’la aynı görünen çok sayıda çocuk vardır ve kimse neden orada olduklarını bilmemektedir. Genellikle bütün çocuklar 16-18 yaş aralığında görünmektedir. Yaşı 15 ten küçük tek bir çocuk vardır. Kendini lider olarak tanıtan Alby, Thomas’la ilgilenmesi için Chuck’ı (Tahminen 12-14 yaşlarında olan çocuğu görevlendirmiştir.) Chuck Kayrandaki en küçük (ve bence en tatlı) çocuktur. Thomas başta şoku atlatamasa da ortama çabuk uyum sağlar. Chuck Thomas’a her konuda yardım eder. Thomas ilk gecesini geçirdikten sonra sabah bazı duvarların kapı şeklinde açıldığını görür. Her kapının önünde ikişer kişi beklemektedir ve kapılar tam olarak açıldığında koşmaya başlarlar. Thomas ne yaptıklarını merak eder ve adının Newt olduğunu öğrendiği bir çocuğa sorar. Newt onların koşucular olduğunu söyler. Koşucular her sabah kapıların açılmasıyla duvarların içindeki labirentte koşmaya başlayıp kapılar kapanana kadar Kayran’dan bir çıkış bulmaya çalışırlar. Yıllardır uğraşmalarına rağmen labirentin her gece değişmesinden dolayı hiçbir çıkış yolu bulamamışlardır. Thomas koşucuları gördüğü an onlardan biri olmak ister fakat bunu başlarda kimseye söyleyemez. Thomas’ın Kayrandaki ikinci gününde Alby Thomas’ı gezdirirken garip bir ses duyulur Alby sesi duyunca Thomas’ın içinde geldiği asansöre doğru koşmaya başlar. Thomas olanlara anlam veremez ve o da Alby gibi koşmaya başlar. Koşarken Alby’ye ne olduğunu sorar. Alby ona yeni birinin daha geldiğini söylerken Thomas Alby’nin ses tonunu hiç hoş bulmadı. Daha sonra Alby Thomas’a açıklama yaptı ve Thomas yeni kişinin ayda bir kere geldiğini öğrendi. Asansör geldiğinde Newt ve Gally aşağıya indi. Thomas yeni erkeğin yukarı çıkmasını beklerken aşağıdan Newt’in sesini duydu:

-Yeni gelen bir kız!

Tabi ki herkes buna çok şaşırdı. Kayran’a ilk defa bir kız geliyordu. Daha şaşırtıcı olan ise kızın THOMAS diye bağırıp ölmesiydi. Doktorlar geldiler ve kızı götürmeleri istendi. Doktorlar kızı kaldırırken kızın avucunun içinden bir not buldular ve sonra bir doktor kızın ölmediğini hala yaşadığını söyledi.Doktorlar kızı hastaneye götürürken Newt de notu okudu. Notta: KIZ SONUNCU, yazıyordu.

O günden sonra her şey değişti. Labirentin kapıları kapanmamaya başladı,geceleri ızdırap verenler (Labirentte yaşayan insan yiyen canlılar) labirentten çıkmaya başladılar. En sonunda Thomas ve Minho labirentten bir çıkış yolu buldular. Herkesi ikna etmeleri biraz zor oldu ama sonunda çoğunluk labirentten çıkmaya karar verdi. Uzun bir süre labirentte koştular, ızdırap verenlerle savaştılar ve sonunda labirentten çıkmayı başardılar. Keşke labirentten çıkınca her şey bitseydi. Ne yazık ki bitmedi ızdırap verenlerle savaşırken ölenler yetmezmiş gibi Chuck’ı da kaybettiler. Sonra bir grup gelip onları kurtaracaklarını söyleyip onları götürdü. Kitap böyle bitiyor. Ben yazı yazma konusunda pek iyi olmadığım için siz kitabı beğenmemiş olabilirsiniz. Ama bence muhakkak okunması gereken bir kitap.

(Visited 237 times, 1 visits today)