League of Legends Hakkında Herşey

League of Legends tempolu, rekabete dayalı, strateji oyunlarının heyecanını rol yapma oyunlarının öğeleriyle bir araya getiren çevrim içi bir oyundur. Tasarımları ve oynanışlarıyla kendine özgü şampiyonlardan oluşan iki takım, çeşitli savaş alanlarında ve oyun modlarında başa baş mücadele eder. League of Legends sürekli çeşitlenen şampiyonları, sık sık güncellenen içeriği ve canlı turnuva ortamıyla, her beceri seviyesindeki oyuncunun sıkılmadan çok uzun süre oynayabileceği bir oyundur.

27 Ekim 2009 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Oyun,Warcraft III haritası olan Defense of the Ancients örnek alınarak yapılmıştır.

League of Legends tempolu, rekabete dayalı, strateji oyunlarının heyecanını rol yapma oyunlarının öğeleriyle bir araya getiren çevrim içi bir oyundur. Tasarımları ve oynanışlarıyla kendine özgü şampiyonlardan oluşan iki takım, çeşitli savaş alanlarında ve oyun modlarında başa baş mücadele eder.

League of Legends sürekli çeşitlenen şampiyonları, sık sık güncellenen içeriği ve canlı turnuva ortamıyla, her beceri seviyesindeki oyuncunun sıkılmadan çok uzun süre oynayabileceği bir oyundur.

DotA-Allstars’ı güncellemeyi bıraktıktan sonra Guinsoo, çevresinde bir kadro oluşturarak Riot Games firmasını kurmuş ve DotA’nın Starcraft üzerinden temel aldığı AoS (Aeon of Strife) konseptini temel alacak bir oyun olarak geliştirmeye başlamıştır.

Oyun endüstrisi firmalarının dikkatini çekmeyi başaran Guinsoo birçok firmadan finansal destek görmüş ve oyunu tam hızıyla geliştirmeye başlamıştır. League of Legends 5’er kişilik 2 takımın, 3 koridordan oluşan bir haritada birbirlerinin merkezini yıkma mücadelesidir. Bu işlemi gerçekleştirirken çeşitli değişkenleri kullanmak durumunda olursunuz.

league of legends

Bu değişkenleri kullanma metodunuz da sizin stratejinizi belirler. Stratejinizi belirleyebileceğiniz 6 farklı değişken vardır. Bu değişkenler şu şekilde sıralanır; Şampiyonlar, Eşyalar, Kabiliyetler, Rünler ve Sihirdar Büyüleri. Tercih ettiğiniz seçeneğe göre rakibinize üstünlük sağlayabilir ve bu üstünlüğü koruyarak zafere ulaşabilirsiniz.

League of Legends’ta değişkenlerin dışında bir de statik olgular mevcuttur. Bunlar da Kuleler-İnhibitörler-Merkez Yapı-Minyonlar-Cavanarlar olmak üzere 5 ana başlıkta toplanmıştır. Bu olgular sizin tercihinizin dışında her oyunda bulunmakta ve size çeşitli avantajlar ve dezavantajlar sunmaktadır.

Kuleler

Her koridorda 3 ve merkez binanın önünde 2 olmak üzere her takımın toplamda 11 adet kulesi bulunmaktadır. Bu kuleler şampiyonların merkeze ulaşmasını zorlaştırmak amacıyla yaratılmıştır. Bir kuleyi yıkmadan aynı koridordaki bir diğer kuleyi yıkmanız ve merkeze ulaşmanız mümkün olmadığı için kule yıkmak oyundaki birincil önceliktir. Kuleleri yıkmak için çeşitli stratejiler izlenebilir.

Strateji belirlemeden önce bilmeniz gereken ilk şey kulelerin hedef alma önceliğidir. Kuleler hedef alırken ilk öncelikleri minyonlardır. Eğer menzili içerisinde bir minyon varsa ilk olarak ona saldırırlar. Ancak bu önceliği bozacak unsurlar da mevcuttur. Eğer rakip şampiyon, kulenin menzili içerisinde bulunan dost bir şampiyona hasar verirse kule önceliğini minyondan alıp hasar veren şampiyona yönelir.

Çünkü kulenin birincil önceliği kendi takımını ve merkezini korumaktır. Takımının bir üyesinin hasar görmesini bir tehdit olarak görür ve hasar veren rakip şampiyonu hedef alarak menzilinden çıkana dek ona vurmaya devam eder. Bu yüzden kulenin altında rakip bir şampiyon varken ona vurmaktan sakınmak gerekir.

Çünkü kuleler oldukça güçlü yapılardır ve hasarları fazlasıyla yüksektir. Ve şampiyonlara verdikleri hasar her saldırıda daha fazla güçlenir. Yani bir şampiyonun kuleden aldığı ilk hasar ve sonrasındaki hasarlar arasında ciddi farklar vardır. Oyuna yeni başlayan oyuncuların kuleyle kendilerini imtihan etmemesi önemle tavsiye edilir. Kuleleri yok etmek için minyonların varlığından faydalanmak en geçerli yöntemdir.

İnhibitörler

Her 3 koridorda birer tane bulunmaktadır. Bulundukları yer sabit ve 3. Kulelerin arkasıdır. İlk üç kule yıkılmadan inhibitörü yıkmak mümkün değildir. İnhibitör yıkımı belirli bir süre için geçerlidir. Ve bu süre zarfı içerisinde yıkmış olduğunuz inhibitörün koridorundan gelen dost minyonları güçlendirirsiniz.

3 dakikalık süre geçtikten sonra inhibitörler geri doğar ve siz onu tekrar yıkana kadar minyonlarınızın güçlendirmesi duraksar. İstatistiklere göre ilk inhibitörü yıkan takım daha büyük oranda oyun kazanma yüzdesine sahiptir. Bu yüzden stratejinizi belirlerken kuleleri ve inhibitörleri birincil amaç olarak kafanıza yerleştirmelisiniz.

Minyonlar oyun başladıktan 90 saniye sonra doğar ve her üç koridorda rakip kuleye doğru yol alırlar. Minyonların da kuleler gibi öncelikli hedefleri vardır. İlk ve en büyük öncelikleri rakip minyonlar ve sonrasında kulelerdir. Eğer bu ikisi minyonların menzili içerisinde bulunmuyorsa minyonlar yakındaki şampiyonu hedef alırlar.

Minyonların hedef alma önceliğini değiştiren bazı etmenler de mevcuttur. Örneğin rakip minyonların yanında rakip bir şampiyona otomatik saldırı yapmanız minyonun önceliğini değiştirmesine ve size saldırmasına neden olacaktır. Minyonlar oyunun erken safhalarında şampiyonlardan sayı üstünlüğü sayesinde daha güçlüdürler.

Bu sebeple hiçbir zaman minyonları hafife almamalı ve rakip şampiyonun yanında çok fazla minyon varken onlarla savaşmamalısınız. Minyonların önem arz etmesinin bir diğer sebebi de size sundukları altındır. Oyunun değişkenleri başlığı altında bahsedeceğimiz eşya unsuruna sahip olabilmek için altına ihtiyaç duyarsınız. Bu altını da en kolay kazanma yöntemi  minyon katletmektir.

Katledilen minyonun altınını alabilmek için onun ölmesini sağlayan son vuruşu yapmanız gerekmektedir. Oyunda ilk ustalaşmanız gereken konu da budur. Rakibi öldürmeye odaklanmaktan ziyade minyon farmlamaya odaklanarak kazanmış olduğunuz altınları doğru eşya tercihleriyle büyük avantajlara çevirip rakibinizi daha rahat halt edebilirsiniz.

Merkez yapı

Oyundaki  11 kulenin arkasında bulunur ve yüksek oranda can miktarına sahiptir. En az bir adet inhibitör ve önünde bulunan 2 adet kule yıkılmadan hasar alabilir duruma gelmez. Kulelerin aksine size hasar veren bir yapı değildir. Yalnızca yüksek oranda can miktarı vardır. Ve oyunu kazanmanın tek yolu rakip takımın merkez yapısını yok etmektir.

İstediğiniz kadar kule yıkıp, rakip şampiyon katledip, altın kazanıp, minyon kesin merkez yapıyı yıkmadan oyunu kazanamazsınız. Oyundaki son statik olgu ise canavarlardır. Canavarlar koridorların arasında bulunan orman adı verilen alanda 110. Saniyede doğarlar ve katledildikten belirli bir süre sonra tekrar canlanırlar.

Türlerine göre bazı canavarlar katleden oyuncu veya takıma çeşitli güçlendirmeler kazandırabilir. Bu güçlendirmeler iki rakip takım arasında fark oluşturdukları için birer avantaja çevrilebilirler. Bunun yanı sıra canavarlar da minyonlar gibi katleden şampiyona altın kazandırırlar. Minyonlara nazaran katledilmesi daha zordur ancak buna karşılık daha fazla altın vaat ederler.

Tüm bu sebeplerden ötürü takımınızda var olan bir şampiyonun ormanda altın ve avantajları toplaması oyunun en genel stratejilerinden biridir. Ancak oyuna yeni başlayan oyuncular düşük seviyelerinden ötürü seviyeyle gelen avantajlara sahip olmadıkları için ormana girmeleri tavsiye edilmez.

Minyonların ne kadar güçlü olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Sonrasında canavarların onlardan daha da güçlü olduğunu belirtmiştik. Bunları göz önünde bulundurarak size naçizane önerimiz 20. Seviye olmadan ormanda kasmamanızdır.

Eşyalar

Eşyalar oyun içerisinde kazandığınız altınlar ile yine oyun içerisindeki mağazadan satın alınabilirler. Ve oyunun gidişatını en çok etkileyen unsurlar da yine eşyalardır. Aldığınız eşyalar sizin hayatta kalmanızı kolaylaştırabilir, hasarınızı arttırabilir ve size işlevsellik kazandırabilir. Oyundaki tüm şampiyonların mümkün olduğunca dengeli olduğunu kolaylıkla ifade edebiliriz.

Bu kadar mükemmel bir dengenin içerisinde size farklılık kazandıracak özelliklere ihtiyaç duyarsınız. İşte tam bu noktada da devreye eşyalar girer. Karşınızda sizin oynadığınız şampiyonun özelliklerine ters bir şampiyon gelebilir ve bu durum sizin fazlasıyla zorlayabilir ancak doğru eşya tercihleriyle bu durumu lehinize bile çevirebilirsiniz.

Tam tersi bir ihtimal de söz konusu olabilir elbette ki. Sizin oynadığınız şampiyon koridorda karşı karşıya geldiğiniz şampiyona ters gelmekteyken yanlış eşya tercihinde bulunursanız tüm avantajınızı kaybedip dezavantajlı duruma düşebilirsiniz. İşte tam bu noktada da neleri hangi eşyaları tercih etmeniz gerektiğiyle ilgili bir sorunsalla karşı karşıya gelirsiniz.

Bizim bu siteyi yapma amacımız da bu sorunsalı elimizden geldiğince minimalize etmektir. İkilemde kaldığınız ya da hiçbir fikre sahip olmadığınız durumlarda sizler için hazırlamış olduğumuz yüzlerce rehberi www.meta-lol.com/league-of-legends-rehberler sayfasından ziyaret edip fikir sahibi olabilirsiniz.

Eşya tercihleriyle ilgili öneride bulunurken şampiyonun güçlü yönlerini maksimize zayıf yönlerini ise minimalize etme prensibini edinmiş olduğumuzu gönül rahatlığıyla ifade edebiliriz. Doğru eşya tercihinin sizi galibiyete taşıyacak altın adımlardan biri olduğunu kesinlikle unutmayınız.

Kabiliyetler

Kabiliyetler oyuna girmeden önce veya şampiyon seçim ekranında oluşturulabilir ve yine şampiyon seçim ekranındayken seçilebilirler. Hesabınızın sahip olduğu her bir seviye size ekstra olarak bir kabiliyet verme hakkı sunar. Hesabınızın sahip olduğu seviye oyun içerisinde şampiyonunuzun sahip olduğu seviyeden tamamen farklıdır ve şampiyon seviyesi size sadece rün ve kabiliyet ulaşımını sağlar.

Bunun dışında sağladığı ekstra bir özellik yoktur. Hesabınızı maksimum seviye olan 30. Seviyeye taşıyabilmek için de yapabileceğiniz tek şey bol bol oyun oynamaktır. Oynadığınız oyunlar size deneyim puanının dışında itibar puanı da kazandırmaktadır. İtibar puanıyla şampiyon ve rün satın alabilirsiniz.

Satın aldığınız her şampiyon ve rün sonsuza kadar hesabınızda yer alacaklardır. League of Legends tamamıyla ücretsiz bir oyundur ve para verip satın alacağınız hiçbir şey size ekstra üstünlük sağlatmaz. Sadece görsel ve zamansal faydalar sağlayabilirsiniz. Hesabınızın işleyişinden bahsettikten sonra kabiliyetlere geri dönmek gerekirse; kabiliyetler daha önce de ifade ettiğimiz gibi sahip olduğunuz hesap seviyesiyle kazanılır.

Kabiliyet ağacı 3 farklı ana başlıktan oluşur. Bu ağaçların isimleri sırasıyla hırs, maharet ve azimdir. Hırs ağacında saldırı şampiyonları tarafından tercih edilebilecek kabiliyetler bulunur.  Maharet ağacı daha çok işlevsel şampiyonlar için tasarlanmıştır. Azim ağacı ise tank/tankımsı şampiyonlar için genellikle daha uygundur. Her bir ağacın içinde size oyunun içerisinde avantajlar kazandırabilecek tercihler mevcuttur. Bu tercih ederken dikkat etmeniz gereken şey eşyalarda da olduğu gibi şampiyonunuzun ihtiyaçlarıdır.

Şampiyonlarınızın güçlü yönlerini maksimize zayıf yönlerini ise minimalize etmek yine buradaki yegane amaçtır. Kabiliyetlerin sağladığı en büyük avantajlar her üç ağacın da en sonunda yer alır. Bu kabiliyetlere anahtar kabiliyet adı verilir ve yalnızca bir adet anahtar kabiliyete sahip olabilirsiniz. O yüzden doğru anahtar kabiliyet seçimi çok önemlidir. Yine seçim yapmakta zorlanıyorsanız ya da hiçbir fikre sahip değilseniz internet sitemizdeki rehberlerden ilgili şampiyonun kabiliyet dizilimini inceleyebilirsiniz.

Rünler

Rünler kabiliyetlerin aksine bedava verilmezler. Oyun içinde kazanmış olduğunuz itibar puanlarıyla oyundaki mağazadan satın alınabilirler. “Ben önce şampiyon mu alacağım yoksa rün mü?” diye soracak olursanız kesinlikle cevabımız şampiyon olacaktır. Çünkü oyunda 3 farklı aşamada rünler bulunmaktadır.

Bu rünler 1.-10. Seviyeler arasında satın alınabilen 1. Aşama rünler, 11-20. Seviyeler arasında satın alınabilecek 2. Aşama rünler ve 21-30. Seviyeler arasında satın alınabilecek 3. Seviye rünlerden oluşur. 1. Ve 2. Seviye rünlere itibar puanı harcamamanız tavsiye edilir. Çünkü 30. Seviye olduktan sonra bu rünler tamamıyla çöpe dönüşür ve unutmayınız ki oyun aslında 30. Seviye olduktan sonra başlamaktadır.

Şampiyonlara kısa bir dönüş yapmamız gerekirse; ilk aşamada tüm şampiyonları almanıza gerek yoktur. Haftalık olarak değişen ücretsiz şampiyon rotasyonundan merak ettiğiniz ya da ilginizi çeken şampiyonları deneyin. Sonrasında eğer gerçekten daha sonraki zamanlarda o şampiyonu tekrar oynamak isteyeceğinizi düşünüyorsanız o zaman satın alın.

Kafanızda rol ve koridor seçimini de yaptıysanız işiniz çok daha kolaylaşmış demektir. İlgili rol ve koridorda oynamaktan hoşlandığınız birkaç şampiyonu öncelikle satın alıp ondan sonra onlara ihtiyaç duyduğunuz rünleri dizebilirsiniz. Oyunda yaklaşık 100 adet rün bulunmaktadır ancak metada her bir rün çeşidi yerini alabilmiş değildir.

Belli başlı rünleri cebinize koyarak yolunuza devam edebilirsiniz. Rün tercihleri genellikle oyunun erken sayfasındaki eksiklerinizi gidermek ve güçlü olduğunuz yönlerinizi pekiştirmek amacıyla yapılır. Yine bu konuda ikilemde kalıyorsanız veya hiçbir fikriniz yoksa, ilgili şampiyonun sizler için yaratmış olduğumuz rehberlerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Sihirdar büyüsü

Sihirdar Büyüleri hesabınızın seviyesi arttıkça kazanılır. Ve rünler ve kabiliyetler gibi oyuna girmeden önce seçilir. Sihirdar büyüleri uzun bekleme süresine ve yüksek oranda işlevselliğe sahiplerdir. Bu sebepten ötürü sihirdar büyüsünü kullanırken çok dikkat etmek gerekir zira kullandıktan sonraki birkaç dakikalık sürede ondan mahrum kalacaksınızdır.

Diğer tüm oyun değişkenleri gibi sihirdar büyüleri de şampiyonların güçlü yönlerini pekiştirmek, zayıf yönlerini olabildiğince azaltmak için kullanılır.

Tüm dünyada ünlüleşen bu oyun giderek büyümeye devam ediyor,haydi gel sende katıl!

(Visited 266 times, 1 visits today)