Leoparlar

Bu yazımda sizlere muhteşem bir görünüşü olan leoparlardan bahsedeceğim.

leopar ile ilgili görsel sonucu
Leoparlar en yaygın olarak Asya ve Afrika’nın büyük bölümünde yaşayan kedi familyasından olan memeli ve etçil hayvanlardır. Bu hayvanlar sulak, kurak her bölgede yaşayabilirler. Genellikle orman ve kayalıkların serin bölgelerini tercih ederler. Bazıları da insanlar tarafından doğal ortamından kopartılıp hayvanat bahçelerinde yaşamak zorundadırlar.

leopar hayvanat bahçesi ile ilgili görsel sonucu
Doğadaki her canlı gibi leoparların da yaşamlarını sürdürebilmeleri için beslenmeye ihtiyaçları vardır. Önlerine hazır yiyecek sunulmadığı için, doğadaki diğer canlıları avlayarak beslenirler. Belgesellerde izlediğimizde vahşice hayvanların birbirlerini avladığını görüp üzülürüz ama bu hayatlarını sürdürebilmek için bir mecburiyettir.
Bu sevimli bir o kadar da vahşi olan büyük kediler karınlarını doyurabilmek için etrafta bulunan her tür hayvanı avlamaya çalışırlar. Eğer doğal ortamlarında yiyecek bulamazlarsa koyun, inek, tavuk, köpek gibi evcil hayvanlara ve hatta insanlara bile saldırıp yerler. fakat aç kalmadıkları ve rahatsız edilmedikleri sürece insanlara kolay kolay saldırmazlar.
Hayranlık bırakacak şekilde hızlı koşar ve uzun sıçrarlar. Hızlı koşmaları avlarını kolaylıkla yakalamalarını sağlar, yani avların leoparlardan kurtuluşu pek kolay olmaz. Ayrıca yüksek yerlere tırmanabilirler. Bu özellikleri ile ağaçların tepesine saklanıp sinsice avlarının üzerine atlarlar.
Bazı insanlar sırf leoparların o muhteşem kürkünden kendilerine giyecek yapabilmek için acımasızca bu hayvanları öldürürler. Sanki giyecek başka bir şey kalmamış gibi maalesef doğada kendi halinde yaşayan hayvanları katlederler.

leopar kürk ile ilgili görsel sonucu
Evet o hayvanlar besin ihtiyaçlarını karşılamak için avlanıyorlar. Buna mecburlar. Ama insanlar mecburiyetten değil sırf güzel bir giyecek yapabilmek için zevkten bu acımasızlığı yapıyorlar.
Bu acımasızlığı lütfen yapmayalım. Bırakalım doğal ortamlarında özgürce yaşasınlar her canlı gibi yaşamak onların da hakkı. Onlar da doğanın bir parçası, zarar vermeyelim. Onları yok etmeyelim. Lütfen bütün hayvanları koruyalım.

(Visited 130 times, 1 visits today)