Lider Sözcüğünün Eş Anlamı :ATATÜRK

Tarihe yön veren karakterler denildiğinde aklımızda onlarca isim canlanabilir. Bunlar arasında bilim insanları, kaşifler, düşünürler, tarihçiler, dini liderler, siyasi liderler, mucitler gelebilir. Benim ise aklıma gelen ilk isim büyük lider Mustafa Kemal Atatürk oldu.

Tarafsız olmak için diğer aklıma gelen isimleri ve tarihin akışını nasıl değiştirdiklerini düşündüm. Ama hiç birini Atatürk ve yaptıklarından daha önemli bulmadım.

Mustafa Kemal Atatürk büyük bir milli mücadele başlatarak işgal altındaki yurdumuzu düşmanlardan temizlemiştir. Atatürk’ün doğuştan liderlik yeteneği, kararlı mücadelesi ve zekası sayesinde Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Atatürk hem bizlerin hem de dünya tarihine yön vermiştir. Yok olmakta olan bir ulusun küllerinden yeniden doğmasını sağlamıştır. Atatürk önderliğindeki Türk milleti içindeki güce inanarak esir olmayı değil sonsuza kadar özgür olmayı seçmiştir. Atatürk sayesinde tüm dünya Türklerin gücüne şahit olmuştur.

Bir milleti özgürlüğüne kavuşturmakla birlikte fikirleri ve uygulamaları ile sadece Türk toplumuna değil birçok ülkeye de örnek olmuştur. Eğitim, teknoloji, bilim, sanat gibi birçok alanda yenilikler yaparak günümüz Türkiye’sinin temellerini atmıştır.  Eğitimdeki köklü değişikliklere alfabeden başlamıştır. Türk toplumunun gelişmiş bir düzeye gelmesi için başöğretmen sıfatıyla eğitim seferberliği başlatmıştır.  Günümüzde kullanılan birçok geometri terimi de Atatürk tarafından bulunmuştur.

Atatürk’ün iyi kalpliliği, mantıklı oluşu, vatan sevgisi, ilerigörüşlü olması, çalışkanlığı, sabırlı ve disiplinli olması yabancı ülkelerde bile günümüzde ders olarak verilmektedir. Çocuklara, gençlere ve kadınlara ayrıca önem vermiştir. Geleceğin büyüğü çocukların düzgün yetişmesi için çalışmıştır. Tüm dünya çocuklarına bayram hediye etmiştir. Bu sayede bütün çocukların el ele, gönül gönüle birlikte barış içinde yaşamalarını düşlemiştir.

Atatürk birçok cephede komutanlık yaparak zaferler kazanmıştır. Buna rağmen “Yurtta barış, dünyada barış.” demiştir. Hem ülke içinde huzur ve barışın sağlanmasını hem de diğer ülkelerle birlik olmayı istemiştir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yok olduğu bir anda Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak yüzyıla damgasını vurmuştur. Atatürk’ün aklı ve barıştan yana düşünceleriyle kurduğu bu ülke tüm dünyaya sömürge olmayacağını ispatlamıştır. Böylelikle sadece bulunduğu dönemin değil tüm geçmiş zamanların da en büyük devlet adamı olmuştur.

Tüm bunlar düşünüldüğünde Mustafa Kemal Atatürk tarihe yön vermekle kalmamış tarihin akışını da bizler için olumlu yönde değiştirmiştir. Dostların olduğu kadar düşmanların da saygısını ve takdirini kazanmıştır.

Bugüne kadar en çok uğraştığım, “Nasıl yazarsam insanları daha çok Atatürk’e bağlayabilirim?” dediğim yazım bu yazı oldu. Çok da güzel oldu. Umarım herkes bir gün Atatürk’ün gelmiş geçmiş en büyük lider olduğunu anlayabilir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere şimdilik hoşça kalın.

(Visited 566 times, 1 visits today)