Masa Tenisi

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere masa tenisi ile ilgili bazı bilgiler vereceğim. İlk önce okulda Remzi Hoca’nın takımında olduğumu söylemek isterim.

Remzi Hoca Beştepe Okulları’nın masa tenisi öğretmeni. Tabi ki takım arkadaşlarımla ve ağaebeylerimle birlikte çalışıyoruz. Onları yenebilmek için güzel raketler lazım. Bunlardan bazıları şunlardır:

bronze
Butterfly Bronze

                                   Butterfly Silver

Butterfly Silver

butterfly-timo-boll-gold-masa-tenisi-raketi
Butterfly Gold

 

platin
Butterfly Platin
Butterfly Black
Butterfly Black

Evet arkadaşlar  hangi raketi kullanıyorum diye merak ediyorsunuzdur.  Ben Butterfly Gold kullanıyorum. Remzi hoca iyi oynayanlara özel raket yaptırıyor.  Mesela 6/B sınıfından Batu Zafer. Remzi Hoca, iyi oynadığı için Batu’ya özel raket yaptırdı. Böyle özel bir hediyeyle ödüllendirilmek çok hoş. Kısacası çok iyi oynayanlar var ve amacımız o kişilerin arasına girebilmek.

Kullandığım raket Butterfly Gold’un Özellikleri ise;

Spin(Dönüş,Falso):100/70

Speed(Sürat,Hız):100/70

Control(Kontrol):100/90

Şimdi gelelim masa tenisinin özelliklerine:

Masa tenisinde 2 veya 4 kişi oynar. Zorlu kapışmanın sonunda 3 set alan kazanır. 1 set 11 sayıdır. Bunları öğrendik ama oyun nasıl başlayacak?

İlk önce bir kişi topu elinden çıkarır ve 1 sayılık kapışma başlar, sayıyı kim alırsa oyuna o kişi başlar. 2 servis attıktan sonra servisi karşı taraf atar. Servis atarken topun fileye değmeden ilk önce kendi masanıza sonra da rakibin masasına  geçmesi lazım. Fakat karşı tarafa servis atarken, top eğer fileye değer ve karşı sahaya geçtiğinde de masaya tekrar değerse  o zaman LET olur ve servis tekrarlanır. Üst üste 2 defa LET olursa puan, yani sayı karşı tarafa geçer. Arkadaşlar masanın yanındaki beyaz çizginin ne işe yaradığını hiç düşündünüz mü? O çizgi, sayıyı karşı tarafın alması demek. Artık sanırım kuralları öğrendik, bakalım masa tenisinde en iyi oynayanlar kimler?

Masa tenisinde Çinlilerin en iyisi olduğunu düşünüyorum. Örnek verecek olursam;

Ma Long

malong

Xu Xin

xuxin

Ma Lin

ma_lin

Bir gün umarım biz de böyle iyi birer masa tenisçisi oluruz. Bizim başımızda Remzi hocamız olduktan sonra, bu sporda çok iyi yerlere geliriz. Sizlere bu sporu öneririm çünkü bir yerden sonra içinizden sürekli oynamak geliyor. Arkadaşlar okuyanlara çok teşekkür ederim. Masa tenisini sevenlere ve ilgilenenlere başarılar dilerim.

(Visited 305 times, 1 visits today)