01 R.J Palacio: Mucize

Herkese merhaba. Bugün sizlere okuduğum bir kitabı anlatacağım. Adı Mucize… Bu kitabı seçmemin nedeni ise beni çok derinden etkilemesi ve kitap okuma alışkanlığımı Mucizeye borçlu olmam. Sizleri kitap hakkında bilgilendirmeden önce bazı şeyler söylemek istiyorum. Okuyun… Elinize her ne geçerse okuyun. Bu bir gazete köşesinde ilginizi çeken bir yazı da olabilir, herhangi bir kitap da, ya da bir dergi… Siz yeter ki okumak isteyin. Emin olun devamı gelecektir. Zaten önemli olan bir şekilde başlamış olmak. Kitap okumaktan nefret ediyor olabilirsiniz ya da size aşırı sıkıcı geliyor olabilir. Eğer gerçekten kitap okumayı sevmiyorsanız henüz doğru kitabı bulamamışsınızdır demektir. Peki doğru kitap nasıl mı bulunur ? Yapmanız gereken çok basit. İlginizi çeken bir kitap bulun ve sonra okuyun. Ben doğru kitabı Mucizeyle buldum. O yüzden bu kitabın benim için değeri çok büyük. Her neyse… Sizleri daha fazla sıkmadan kitabın konusuna geçmek istiyorum.

Kaderinde Sıradışı Olmak Varsa Sıradan Kalamazsın…

Merhaba, adım August. Size nasıl göründüğümü anlatmayacağım. Aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur.

August (Auggie) Pullman yüzünde fiziksel bir bozuklukla doğduğu için, normal bir okula gidemiyordu… şimdiye kadar. Yakında Beecher Ortaokulu’nda beşinci sınıfa başlayacak ve ömrünüzde bir kere bile “yeni çocuk” olduysanız, bunun ne kadar zorlu olduğunu tahmin edebilirsiniz. Dondurma yemek ve Xbox’ında oyun oynamak gibi sıradan şeyleri seven Auggie aslında sadece sıradışı yüzü olan, sıradan bir çocuk. Peki, yeni sınıf arkadaşlarını, görünüşünün ardında kendisinin de onlar gibi olduğuna ikna edebilecek mi?

rj-palacio

“Mucize aslında… tam bir mucize. Kendinize bir iyilik yapın ve bu kitabı okuyun; hayatınızı iyileştirecek.”
-Nicholas Sparks, New York Times çoksatan yazarı

“Cesaret ve gerçeklerle dolu Mucize, etrafımızı saran güzellikleri fark etmeyi anlatıyor. Auggie Pullman’a âşık olmamak imkânsız.”
-Rebecca Stead, Newbery ödüllü yazar-

“İlk kitaplar nadiren bu kadar etkileyicidir; okurların gözünü ve yüreğini açma gücüne sahip, nadide bir hikâye.”
-Publishers Weekly-

“Mucize, kocaman yürekli bir kitap… hepimizin nasıl kırılgan, kusurlu ve mükemmel güzellikte varlıklar olduğumuzu gösteriyor.”
-Julia Alvarez-

“Unutulmaz bir nezaket, cesaret ve mucizenin hikâyesi.”
-Kirkus Reviews-

“Mucize, sevgi, hüzün ve insan yaşamının değeri hakkında çok güzel bir hikâye. Okuduktan sonra daha iyi bir insan olmayı istememek mümkün değil.”
-Patricia Reilly Giff, Newbery ödüllü yazar-
(Tanıtım Bülteninden)

wondererer

 

Şimdi de bazı alıntıları okuyalım:

Tanrı’dan doğmuş olan herkes dünyayı yener.
***
Haklı ile nazik olmak arasında seçim yapmanız gerektiğinde,nazik olmayı seçin.
***
“Neden bu kadar çirkin olmak zorundayım,anneciğim?” diye fısıldadım.
“Hayır bebeğim,öyle değilsin…”
“Öyle olduğumu biliyorum.”
Yüzümü öpücüklere boğdu. Suratımın çok aşağısında kalan gözlerimi öptü. İçeri çökmüş gibi görünen yanaklarımı öptü.Kaplumbağa ağzımı öptü.
Bana moral vermek için güzel şeyler söyledi ama sözleri yüzümü değiştiremiyordu.
***

Keşke her gün Cadılar Bayramı gibi olsaydı. Böylece sürekli maske takardık ve maskelerin
altında nasıl göründüğümüzü öğrenmeden önce birbirimizi tanıyabilirdik.

***
Herkes hayatında bir kez olsun ayakta alkışlanmalı çünkü hepimiz dünyayı dize getirdik! – Auggie 
  kitappp Bence çok az kitap sizi hem ağlatarak hüzne boğar hem de kahkahalarla bolca güldürebilir. Ve Mucize kesinlikle böyle bir kitaptı. Bana soracak olursanız her insanın Mucizeyi okumasını isterim. Genç yaşlı yetişkin… Nasıl bir kitabı kapağına bakarak değerlendirmemek gerekirse bir insanı da yüzüne bakarak değerlendrimeyin. Bana kalırsa insanları da birer kitaba benzetebiliriz. Kapağına göre değerlendirmeden önce içini açıp okuyup bitirmeli, sonra da eğer değerlendireceksek ona göre değerlendrimeliyiz. Bu kitap aslında bize o muhteşem ön yargılarımızı bir kenara bırakmayı ve sonra da insanları yargılamadan önce bir kere daha düşünmeyi öğretiyor. İnsanları dış görünüşlerine göre değerlendirmeyin. Sonuçta hepimiz birer insanız ve hepimizin duyguları var…

https://www.youtube.com/watch?v=mKDRo5DLTwQ

 

 

(Visited 1.261 times, 1 visits today)