MUTLULUĞU SİNDİREBİLMEK

Günümüz bilim insanlarının da konuştuğu, gündemden düşmeyen bir konu: Besinlerin insanlara psikolojik etkileri…

Günümüzde çeşitli bilim insanları, yiyecekler ile ruh sağlığımız arasında yakın ilişki olduğunu söylemektedir. Yediğimiz bir besin, bizi hem doyurur, hem de mutlu eder. Ne kadar güzel değil mi? Tabii bazı besinler de sağlığımızı olumsuz olarak etkiler ve çeşitli hastalıklara yol açabilir. Bu tür besinleri günümüzde hiç tüketmememizin mümkünatı olmasa da hayatımıza olan etkisini azaltabilmek için zararlı besinlerin tüketimini azaltabiliriz. Şimdi besinlere bakalım…

  • ÇİKOLATA

Tropik kakao ağacının ”çekirdek” denen tohumlarından yapılan yiyecek. Çikolataya istendiğinde fıstık, fındık ve süt de katılır. Çikolata kalori değeri yüksek, enerji veren bir yiyecektir.

Bilim insanları çikolatanın insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri olduğunu belirtiyor. Kişiyi psikolojik olarak olumlu yönde etkileyen çikolata araştırmalara göre aynı zamanda kalp hastalıklarına iyi geliyor. Yine kanserle mücadele edenlere de önerilen çikolata cildi ve kemikleri besliyor.Beyin ve kalbe iyi gelen bu mucize yiyecek kişiye zarardan çok yarar sağlıyor. Hatta bazı araştırmacılar insanlara kahve yerine çikolata yemelerini tavsiye ediyor.Kalp hastalıklarını %37 oranında azaltan çikolata içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde kişi kanserle daha kolay mücadele edebiliyor. Çikolata aynı zamanda kalsiyum açısından da oldukça zengin bir besin.

  • YAĞLI BESİNLER

Yağlı besinler sağlığımıza olumsuz yönde etkileri olan besin türleridir. Aşırı yağ tüketimi (özellikle hayvansal yağlar) Alzheimer riskini artırır. Kuruyemiş, zeytinyağı ve özellikle balıkta bulunan Omega 3’ün Alzheimer’a karşı korunmada faydası büyüktür. 

  • BEYAZ EKMEK

Günümüzde en çok tartışılan konulardan birisi de beyaz ekmek. Kimi insanlar doyurucu olması ve yıllardır yedikleri bir besin olmaları nedeniyle beyaz ekmekten vazgeçemiyor. Kimi insanlar da yeni üretilen ve daha sağlıklı olduğu söylenen, çeşitli markaların ürettiği kepekli ,çavdarlı ekmekleri tercih ediyorlar.

Beyaz ekmeğin stresi arttırdığı yönünde ileri sürülen bir görüş var. Panik bozukluğu ve stres de çağımızın çok görülen rahatsızlığı olması sebebiyle çoğu insan beyaz ekmek tüketimini bırakmış durumda. Sağlığımızın ve psikolojimizin olumlu yönde etkilenmesi için yağlı besinlerden ve beyaz ekmekten olabildiğince uzak durmalıyız. Yararlı besinleri tüketmeli, sağlığımıza zararı olan besinlerden olabildiğince uzak durmalıyız.

 

(Visited 119 times, 1 visits today)