Bir Kitabı Okumakla Başlar Her Şey

Eğer hayatı dolu dolu yaşamak istiyorsanız, işe kitap okumakla başlayın.
Öncelikle doğru kitap okumak için odamızın veya kitabı okuyacağımız yerin temiz olması ve aynı zamanda bu ortamda dikkatimizi dağıtacak hiçbir eşyanın bulunmaması gerekir.kitap-okumak-icin-02 Böylelikle kitabı okurken hayal kurabiliriz. Sakın şunları söylemeyin: ”Ben kitap okumayı sevmiyorum, istemiyorum, çok sıkıcı, ölsem de kitap okumam.” Siz farkında değilsiniz ama çoğu insanın hayal gücü kitap okuyarak zenginleşiyor. “Çoğu insanın” dememin sebebi bazı insanların okumuş olmak için, bazı insanların ise gerçekten sevdiği için kitap okuyor olması. Sırf okumuş olmak için kitap okuyan insanların hayal gücü kaç yıl geçerse geçsin zenginleşemez. Ben kitap okumayı çok severim, hatta sinirli olurum okurum, mutlu olurum okurum, üzgün olurum yine okurum. Daha çok romanları severim. Mesela “Şeker Portakalı” adlı romana bayılırım. Aslında bu kitap bizlere yapmamız gereken şeyleri söylüyor bir nevi. Kitaptaki karakterin öğrenim görmek için, okumak için olan azmini gösteriyor. Dünyada çoğu insanın kitap okuma alışkanlığı yok. “Okumayı sevmiyorum” kelimesini hayatınızdan atın. Bu, hayatın size bir şans daha vermesine yol açar.

Sayfaları gelişi güzel karıştırıp, sonra da ciddiyetle hüküm verenler vardır. Bunları hesaba katmayalım. Diğerleri, bütünü hakkında bir fikir edinmek için kitaba bir göz atıp sonradan onu yeniden ele alır.*

Bazı insanlar vardır ki hayata sımsıkı tutunurlar. İşte bu hayata sımsıkı tutunan insanları hayata bağlayan şey kitaptır. Bazen insanın stres atması gerekir veya bir konuda uzun uzun düşünmesi. Stres atmanızı sağlayacak veya ufkunuzu genişletecek araç her zaman kitap olsun. Kendinizi rahatlatmak için kitap okuyun. Günde bir saati kendinize ayırın ve okuyun. Kitap aslında size bir piyango bileti gibi şans getirir. Ne kadar çok okursanız, kelime dağarcığınız da o kadar gelişir. Fikir zengini olursunuz. Okumak bir sanattır ve hep öyle kalmalıdır. Kitap okumayı hayatınızın vazgeçilmezi yapın, alışkanlık haline getirin. Soruları çözmek için okuduğunuzu anlamak, okuduğunuzu anlamak için ise çok kitap okumak lazım.

Eğer hayatı dolu dolu yaşamak istiyorsanız, işe kitap okumakla başlayın. Unutmayın bir kitabı okumakla başlar her şey…

*www.dinamikokuma.com/kitap-nasil-okunur/

(Visited 242 times, 1 visits today)