Okul Kimliğimizi Üniformalarımız mı Belirler?

Bir öğrenci her gün farklı renklerde ve farklı desenlerde mi kıyafetler giymeli, yoksa tek tip kızlarda ve erkeklerde aynı olan kıyafetleri mi?

Bir aralar gündemde olan okul üniformaları konusunda öğrenciler ve aynı zamanda veliler de çok kararsız kaldı. Bir kısmı evet okul üniforması olsun derken diğer kısım hayır olmasın dedi. Ama bana kalırsa okul kıyafetinin olması daha mantıklı. Çünkü hem her gün ne giyeceğim derdi olmuyor, hem de okul disiplinli bir yer olduğu için okul üniformaları aslında bizim okul kimliğimizi oluşturuyor. Ayrıca bence bir güzel yanı da şu: Her öğrenci varlıklı olmayabilir ve her gün farklı farklı kıyafetler giyemeyebilir. Okul kıyafetlerinin tek renk ve tek model olması her öğrenciyi eşit duruma getiriyor. Fakat bence tek dezavantajı şu: Biz öğrenciler okula gitmeyi pek sevmeyiz ve okul üniformaları bize okulu anımsatır. Aslında bu o kadar abartılacak bir durum değil. Fakat belki bazı öğrenciler için bazen moral bozucu olabilir. Bazı ülkelerde öğrenciler okul üniforması giymese de aynı zamanda Güney Kore gibi gelişmiş ülkelerde öğrenciler okul üniforması giyiyorlar. Türkiye’de ise genellikle çoğu okullarda okul kıyafeti var. Ama bazı okullarda okul üniforması zorunlu olsa da bazı öğrenciler serbest kıyafet giyiyorlar ve öğretmenler de karışmıyorlar. Bazı okullarda ise tam tersine çok disiplinlidir ve her gün öğrencilerin kıyafetlerini kontrol ederler. Aslında bu kontrol öğrencilerin pek hoşuna gitmez ama bazen bazı okullar yapmak zorunda kalıyor.  Bence her öğrenci kendi sorumluluğunu bilmeli ve okulunda zorunluysa eğer okul üniforması giymeli. O zaman bu kontrol onlar için kötü bir duruma dönüşmez. Okul üniformaların renkleri ise bazen aynı olsa da genelde her okulun üniforma renkleri farklı renkte olur ve genelde hep sol üst köşesinde okulun amblemi olur. Bu amblem bizim hangi okulda okuduğumuzu gösterir. Okullarda üniforma yerine serbest kıyafet olursa ne olur diye düşünecek olursak avantajları şunlar olur: Bazı öğrenciler okul kıyafetlerini severek giymiyorlar ve tek tip kıyafetten kurtulup daha rahat bir ortam sağlanabilir ve öğrencilerin okula olan soğukluğu azabilir fakat daha kötü durumlar da olabilir. Serbest kıyafet giyip daha rahat bir ortam gibi düşünürken tam tersine öğrencilerde disiplinsizlik olabilir ya da öğrenciler arkadaşlarını giydiği kıyafetin markasına göre seçip, değerlendirebilir.

Herkes benim gibi düşünmese de bence okul üniformaları olmalı. Çünkü okul üniformaları hem bizim okul kimliğimizi oluşturuyor hem de bizi diğer öğrencilerle eşit duruma getiriyor.

(Visited 405 times, 1 visits today)