Okul Üniformaları Zorunlu mu Olmalı?

Çoğu öğrenci okul üniformalarını sevmez hatta nefret eder çünkü çoğunlukla o üniformalar onlara hitap etmez.  Sevmeme nedenleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve bu nedenler saymakla bitmez.  Şahsen ben genelde koyu renkleri giymeyi seven biriyimdir ve bizim okul forması ve pantolonu benim renk seçimime aşırı aykırı ve hiç de rahat değil bence.

Bazı okullarda forma olayı yoktur ama bu da bence birçok sorunu beraberinde getirebilir. Öğrencinin mesela okulda hoş bulduğu biri vardır ve o kişi onu etkilemek için aşırı şık gelir ama sonuçta okula geldiği için bunun da bir sınırı olması lazımdır. Öğrenciler bir süre sonra her gün farklı şeyler giymeye çalışır ve bir zaman sonra bazılarının giymediği kalmaz ve arkadaşlarının hep farklı şeyler giydiğini görünce ister istemez onları kıskanmaya başlar. Arkadaşlarının onla dalga geçeceği hissine kapılabilir ve eğer aile ekonomik durumları pekiyi değilse bu durum onun için daha kötü olabilir. Belki öğrencilerin bir kısmı giyeceği şeyi bulmakta zorluk çekiyordur ve bu yüzden ekstra bir zaman harcaması gerekiyor olabilir bu gibi belki akla gelmeyen birkaç nedenden dolayı bence okullarda sadece 1 veya 2 gün sadece serbest giyinme olabilir.

Okul formaları o okulun bir simgesi ve okul dışındaki reklamıdır bir bakıma ve eğer okul forması hiç özenilmemiş şekilde dizayn edilip iç açıcı renkler seçilmediyse o forma okulu kötü şekilde etkileyebilir.  Okul formalarını yapılırken şıklığa ve aynı zamanda göze batan renk seçimine özen gösterilmesi gerekir, okuldan çıkan öğrenci herhangi bir yere gittiğinde üstünde olan kıyafetle kendi garip hissetmemesi gerekir. Bence bunu okulların bir kısmı çok iyi yapamıyor çünkü okulların bir kısmı birbiri ile benzer şekilde okul forması üretiyor bu yüzden pek özgün olmuyor ve bundan dolayı insanlar o kişinin hangi okula gittiğini ilk bakışta anlayamıyor. Sonuçta okul forması okulun dışardaki reklamı ,bir temsilcisi değil midir?

Okulların okul forması yaparken aslında öğrencilere danışması daha doğru olabilir sonuç olarak onları öğrenciler giyecek ve ben öğrencilerden daha yaratıcı ve daha şık forma fikirleri çıkacağına inanıyorum. Bunun yanında okulun masraftan kaçmadan kaliteli kumaşlardan üretilmesi de daha doğru olur.

Okulların serbest kıyafete kıyasla kendi formalarını giymeyi zorunlu kılması ama tabii bu formanın öğrencilerin giymekten bıktırmayacak şekilde seçip özgün dizaynlı olması daha doğrudur. Sonuçta kim sabah erkenden kalkıp uykulu uykulu bir şekilde o gün okulda ne giyeceğine karar vermek ister ki? Öğrencinin buna kafa yormasına pek gerek yok. Bu hem gereksizdir yani zaman kaybıdır hem de uykusuzluğu beraberinde getirebilir.

(Visited 936 times, 1 visits today)