Okumak; Gözlerin Açıkken Hayal Kurmak

Okumak insanlar için çok önemli bir alışkanlıktır. Okumak demek; empati yeteneğimizi, hayal gücümüzü, bilgeliğimizi daha üst seviyelere taşımak demektir. İnsanoğlu doğduğunda içgüdülerinden başka hiçbir bilgiye sahip değildir. Fakat doğduğumuz andan itibaren her dakika ve saniyemizde yeni bilgiler öğrenmeye başlarız. Bu bilgilerle de belirli bir başarıya ulaşmaktayız. Bu başarıya ulaşmak veya daha üst seviyeye gelmek için insanoğlunun okuması şarttır. Görsel sonucu

Çoğu zaman insanlar okumanın sıkıcı olduğunu düşünüyor fakat eminim ki doğru kitabı bulduğunuzda bu fikriniz değişmeye başlar. Okuduğunuz kitabı bitirip, yeni bir kitaba başlarken o kitabın içindeki olayları ve karakterleri düşünüp durursunuz ve o kitaba başlamak için sabırsızlanırsız. Yapmanız gereken işleri sırf merak ettiğiniz bir kitabı okumak için ertelemek istersiniz ve işinizi erteleyip kitabı okumaya başladığınızda, içinize bir mutluluk dolar. Kitabı okumayı bitirdiğinizde ise yapmanız gereken işi hatırlayıp geç saatlere kadar işinizi bitirmeye çalışırsınız. Sizin de başınıza böyle bir durum gelmedi mi hiç?Görsel sonucu

Bizi hayvanlardan ayıran en büyük özelliğimiz irade sahibi olmamızdır ve okumayı bilip, empati kurabilmemizdir. Eğer insanoğlu okumayı ve resim yaparak birbirleriyle iletişim kurabilmeyi başaramasaydılar neler olurdu?
– Tarihimizi bilemezdik.
– İcat edilmiş şeylerin icat edildiğini bilemezdik ve böylece yeniden icat etmek zorunda kalırdık ve bu böyle sonsuza dek sürerdi.
– İnsanlar arası bilgi iletişimi daha zor olurdu.
– Bir bilgiyi dünyanın öbür ucuna çok zor iletirdik hatta neredeyse imkansız olurdu.

taş devri karikatür ile ilgili görsel sonucu

Okumayı bilmemiz bize çok fazla avantaj sağlamaktadır. Bunlar arasında empati, konsantrasyon, kelime dağarcığımızı geliştirmek, düşüncelerimizi ifade etmek, bilgelik gibi birçok özellik yer almaktadır.
Kitap okurken kimi zaman kuşlar gibi bir diyardan başka diyarlara seyahat ederiz ve o diyardan ayrılmak istemeyiz. Adeta gözlerimiz açıkken hayaller kurarız. Kimi zaman mutluluğumuzu, hüzünlerimizi, özlemlerimizi sadece onlarla paylaşabiliriz. Kitapların sır tuttuklarını ve sırlarımızı asla kimseye söylemeyeceklerinden eminizdir. Çoğu zaman insanlara güvenip insanlarla arkadaş olmak yerine, bazen içimize kapanıp sadece kitaba güvenip her şeyi kitaplarla paylaşmak isteriz, bazen de kafamız dağınık olduğu için kitap okumak isteriz ama kitabı okumak yerine sadece bomboş sayfalara bakarız. Ne olursa olsun kitap bizim en iyi dostumuz olacaktır. Sevsek de, sevmesek de!

(Visited 759 times, 1 visits today)