Okuyun İnsanoğlu!

Kitap; basılı ya da el yazılı kâğıt yaprakların ciltli ya da ciltsiz olarak bir araya getirilmiş biçimi olarak geçer sözlükte. Basımevinde basılıp, kapak geçirilmiş, kâğıt yapraklardan oluşan ve okumakta yararlanılan herhangi bir nesne.

Oysa yalnızca harfleri bir araya getirerek oluşturulan kelimelerin birleşimi değildir kitaplar. Dünyada yaşanmış veya yaşanmamış olan olayları öğrenmemize yarar sağlamaz kitap okumak. Hayatınızda okumayla geçen her dakika yüzde on azaltır stresinizi. On dakika kadar kitap okusanız bile dünyanın en huzurlu insanı olabilirsiniz.

Fransızların sakinliğinin bir kanıtıdır bu. Sokak başlarında yer alan kısa hikaye otomatları olan bir ülkedeki insanlar, kulaklıksız şarkı Slide dinlemiş kadar özgür ve huzurlu Nedir? hisseder. Onlar değişime açıktır. Kitap okumak, değişimin başladığı noktadır.*1

aparat

Short-edition-story-dispensing-machine

Çünkü okumak, yaşamaktan daha güzeldir. Hatta kitap okumak yaşamaktır. Bir kitabın başında karakterini seçer ve onunla yer değiştirirsin. Ne olacağını beklersin. Yaşamak gibi. Kaderini görmek gibi. Kitaplar bizim kaderimizi taşır. Bizlerse kaderimizi seçmek için bir iradeye sahibizdir. Kitap okumak, kaderini kendi eline almaktır.

Kitap okumayan insanların, okuma bilmeyen insanlardan bir farkı yoktur aslında. Bu durumda okuma bilmemek daha iyidir. Çünkü ondan üstün hissettiren bir yeteneğe sahipsindir ama bunu yalnızca mağaza isimlerini okumak için kullanırsın.

Kitap okumak güzeldir. Oğuz Atay okur; dertlerini dökersin Albay’ıma. Özdemir Asaf okur; ölürken beklersin. Nazım Hikmet okur; şarabın, kadehi sevdiği gibi seversin. Cemal Süreya okur; güzel seversin. Okursan güzelleşirsin.  Okursan güzel özlersin.

Eğer sen duymuyorsan… Okumuyor, okuyamıyorsan; özlemek hiçbir işe yaramıyor.*2 Eğer sen okumuyorsan, özlemeyi hak etmiyorsun. Sen okumuyorsan, hak ettiğin for tek şey terk edilmektir…

Bir insan için en büyük vitamin kitaplardır.*3 Vitaminsiz kalmayın insanoğlu. Okumak için wholesale jerseys gereken tek şey 1 yıllık bir eğitimdir şu hayatta. İster dilenci ol, ister dünyanın en önemli şirketlerinden birinin CEO’su. Sen wholesale mlb jerseys 3 harfi bir araya getirebiliyorsan gidip okuyacaksın. Üstüne geçirecek kıyafet bulamıyorsan, gideceksin bir kütüphaneye üç beş cheap jerseys sayfa kitap okuyacaksın. Yabancıysan bu şehre, altını üstüne getirecek bir kütüphane keşfedeceksin.

tumblr_nbkt7rgxFY1rqx9aho1_r1_500tumblr_mqujosVLVV1s96jxjo1_1280

Her hafta bir fondöten bitirmek sizi sevdiklerinize kavuşturmaz. Saniyede bir rujunuzu tazelemek size umut vermez. Emin olun makyaj malzemelerinizin markasını okumak, bir şiiri okumaktan daha kolay değildir.

Makyaj yaparken, kitapta geçen olayın mekanını araştırdığın, arkada çalması gereken fon müziğini açtığın kadar mutlu olur musunuz? Makyaj yaparak boş kafalı olmaktansa, kitap okuyarak boş karınlı olmak daha değerlidir. Zira aç bir karın öldürürken, boş bir kafa işkence çektirir size. Akciğerleriniz kurur ama yaşarsınız. Kalbiniz sökülür ama kan pompalarsınız.

Hem makyaj yapar, hem kitap okursunuz. Fakat bitirdiği kitaplarla övünen birinin yanında, yaptığınız makyajla övünürseniz işte bu yoksunluktur. Henüz ortaokulu yeni bitirmiş, liseye geçen insanlar; çözdüğü test sayısıyla, okuduğu kitaplarla gündeme gelmiyorsa işte bu yoksunluktur. Bakımına dikkat ederken okursun, fakat kitap okumayarak bakım yaparsan bu kendine güvensizliği gösterir. Bu önyargılı olduğunuzu gösterir. Bir insanda daha çok dış görünüşe değer verdiğinizi gösterir.

tumblr_mtbogyKOum1swibnno2_1280

Kitap okumayan insanlar umutsuzdur. Aralarına ayraç koydukları bir kitapları yoksa onlar yarına çıkacaklarından umutsuzdur. Zira ayracı koyduğun kitap, yarına çıkman için bir dua, bir umuttur.

Kitap okursanız konuşmanıza gerek kalmaz. Konuşmayan insanlara asosyal demeden önce bir kere değil, iki kere düşünün. Çünkü onların dili kitaplıklarıdır.

Kitap okuyan insanların tek hastalığı; abibliofobidir.*4 Okuyacak kitap kalmamasından korkarlar onlar. Hayalsiz kalmaktan, umutlarının kırılmasından korkarlar. Bir kitabın sonuna gelmekten korkarlar. Okudukları kitapla beraber başlattıkları bir hayatı bitirmeye kıyamazlar.

Siz de korkun azizim. Kafanıza dayanacak silahtan değil, kitapsızlıktan korkun. Korkmanız ve korkmamanız gereken şeyleri ayırt etmek için kitap okuyun. Sevmekten korkmayın. Bağlanmaktan korkmayın. Terk edilmekten değil, terk etmekten korkun. Kitap okuyun ki kolay kolay terk edemeyin. Bir cümlenin virgülüne, bir paragrafın başına takılın, yine gitmeyin bir insandan.

Kitap okumadan ölmeyin. “Ne yaparsan yap, pişman öleceksin. Belki yaptıklarından, belki yapmadıklarından…” demiş Dostoyevski. Yapmadıklarınızdan pişman ölün ama kitapsızlıktan pişman ölmeyin insanoğlu. Bir kitabın son cümlesini okuduktan sonra oluşan o gülümsemeyi veya gözyaşını hissetmeden ölmeyin. Kitap okurken eğmekten ağrımış boynunuzu geriye yaslayıp rahatlatmadan ölmeyin. Şiirsizlikten gelmesin ölümünüz.

Kitabı; kelimeler bir araya getirilerek ortaya çıkarılmış bir nesne olarak görmeyin. Kitapsız görmeyin kendinizi. Kitap okuyun azizim. Kitap sayfasının katlanılmayacağını öğrenemeden göçmeyin bu dünyadan. Okuyun. Her insanın aklında barış dolu bir dünya vardır. O dünyayı harekete geçirmek için okuyun.

“Okuyun diyor. Okuyun, çünkü mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor.”*5 Kitap Zrubovy okuyun, açın gözlerinizi okuyun. Uyanın insanoğlu. Uyanın ve okuyun.

*1: Tumblr’da, ‘’kaneskitap’’ adlı blogtan esinlenilmiş bir sözdür. (http://kaneskitap.tumblr.com/)

*2: Cem Adrian’ın twiter hesabında Passport paylaştığı bir sözden alıntıdır. (https://twitter.com/cemadrian/status/454383293665136640)

*3: Poyraz Karayel dizisinin bir repliğinden alıntıdır.

*4: Kitapsızlıktan korkma fobisidir.

*5: Ali Şeriati’nin bir sözüdür. Tumblr’da, ”uzaklardan” adlı bir blogtan alınmıştır. (http://uzaklardan.tumblr.com/post/133878202963/okuyun-diyor-okuyun-%C3%A7%C3%BCnk%C3%BC-m%C3%BCrekkebin-akmad%C4%B1%C4%9F%C4%B1)

(Visited 325 times, 1 visits today)