Okyanusun Derinliklerindeki Fantastik Canlılar

Dünyadaki canlıların %90 ı denizlerde yaşıyor. Bunların sadece %10 u keşfedilmiştir. Henüz keşfedilmeyi bekleyen birçok tür var. Fakat derinliklerdeki basınca dayanamadığımız için bu keşifler pek de kolay olmuyor. Yine de bilim adamları her yıl birçok türle tanışmamızı sağlıyor. Her biri diğerinden daha garip, sanki fantastik bir filmden fırlamış gibi görünen canlılar. Eminim birçoğunuz balıklarla ilgilenmeyi, beslemeyi, tutmayı ve yemeyi seviyordur. Benimde zaman ayırdığım hobilerimden biridir ve benimde 2 tane balığım var. Onlarla ilgilenmeyi çok seviyorum. Evet meraklandığınızı biliyorum işte size okyanusların derinliklerinde yaşayan çok garip canlılar :

Goblin Köpekbalığı :

Bu köpek balığının çenesi kafasından bağımsız olarak hareket edebilir. Ayrıca diğer köpek balıklarından farklı olarak çenesi kırmızıdır. Normalde 600- 900 metre derinlikte yaşar. Avlanmak için 200 metreye kadar çıkabiliyormuş. Şimdiye kadar yakalanan en büyük Goblin Köpek balığı 5,5 metreymiş.

Dumbo Ahtapotu :

Size “Photoshop” gibi gelebilir ama bu küçük ahtapotçuk dünyanın en şirin ahtapotu bence. Tıpkı bir pokemona benziyor. 3000 – 4000 metre derinlikte yaşarlar. Bilinen en büyüğü 1.8 m boyundadır. Kafasının üzerinde kulak gibi duranlar ise aslında gözleri.

Fanfin Deniz Şeytanı :

Erkeklerin boyu 2 cm iken dişilerin boyu 40 cm olabiliyormuş. Erkekler dişilerin vücudunda parazit gibi yaşıyorlar.

Fırfırlı Köpek balığı :

Bu köpek balığı dinozorlar döneminden kalan nadir canlılardandır. Okyanusların 1500 metre derinliklerinde yaşarlar. Çok derinlerde yaşadıkları için bilim adamları ve balıkçıların canlı halde görmeleri çok zordur. Avlanırken kendini yılan gibi geriye esnetip ileriye doğru atılırken solungaçları ile negatif basınç uygulayarak avının ağzına gelmesini sağlar. Ağzında bulunan 25 sıradan oluşan 300 dişi sayesinde avının ağzından kaçmasını engeller ve parçalamadan yutar. Gebeliği 3,5 yıla kadar uzayabiliyor.  Bu bilinen en uzun gebelik süresidir.

Fıçı Göz Balığı :

Bu garip balığa saydam kafalı balık da diyebiliriz. Çok ilginç saydam bir kafası vardır ve gözleri kafasının içinde o saydam yerdedir. Göz gibi görünenler ise burun delikleridir.

Ejder Balığı:

Bu balık 2000 metre derinlikte yaşar ve yaklaşık 15 cm büyüklüktedir. Işığını kendisi üretir ve bu ışığı hem çiftleşmek için hemde avlarının dikkatini çekmek için kullanır. Dilinin üzerinde bile dişleri vardır. Bilim adamları “iyi ki bir muz büyüklüğünde yoksa diğer balıklar için kabus olurdu” diyor.

Hepsi birbirinden garip bu okyanus canlıları oldukça korkunç görünüyorlar. İyi ki bizden çok uzaktalar…. Umarım hep de öyle kalırlar. 😊

(Visited 1.290 times, 1 visits today)