Önemli Olan Şan ya da Şöhret Değil

Günümüzde birçok insan boş zamanlarını spor dalındaki hobiler ile birlikte geçiriyor. Bazıları bu sporları çok ciddi hırsla yapıyorken bazıları ise sadece boş zaman değerlendirmesi olarak görüyor ve yapıyor. Zaten asıl mevzu da burada. Hırsla yapanlar ve gerçekten iyi yerlere gelmek isteyenler profesyonel olmak için çok emek harcıyorlar.

Kimileri, spor yapan kişi  profesyonel olamayınca ya da dünyaya ismini duyuramayınca yaptığı bu sporu bırakmasını ve hayallerinden vazgeçmesini istiyor. Bana göre bu çok saçma ve mantıksız bir şey sonuçta ne olursa olsun üzerinde bir emek var ve bu günümüz şartları doğrultusunda çok önemli bir şey.

Aynı düşüncem sanatçılar için de geçerli çünkü onlar yaptıkları sanatı şan, şöhret, mal, mülk ve para için yapmıyorlar. Kendilerini özgür ve mutlu hissettikleri için yapıyorlar. Ayrıca gerçekten ünlü olmak için yapan bir insan varsa o sadece kendini kandırıyordur ve boşa zaman harcıyordur.

Bu sporculara örnek olarak  Kübalı Namibia Flores Rodriguez’i gösterebiliriz çünkü adını duyurup duyuramaması onun için önemli değildi o sadece sevdiği işi yapıyordu. Ülkesi ve mesleği yan yana yazıldığında şaşırmamış olabilirsiniz. Ama Namibia bir kadın ve bir boks mirasına sahip. Küba’da kadınların boks yapması bugüne kadar görülmemiş bir şey. Ama o, ilk günden beri sınırları umursayan biri olmadı. Kübalı boksör “Dünyaya bir şampiyon olduğumu ve kadınların neler yapabileceklerini göstereceğim” derken şu andaki konumunun ne olduğu hakkında bilgi sahibi olduğunu gösteriyor. Bugüne kadar engelleri umursamayan Namibia, bundan sonra da hayatıyla örnek olacak. Çünkü o sıradan bir sporcu değil.

Namibia Flores Rodriguez, 1976’da Küba’da dünyaya gelen bir boksör.

(Visited 235 times, 1 visits today)