Pandaların Hayatı

 Panda, memeliler sınıfında otçul bir hayvandır. Fakat dev pandaların hem otçul hem etçil olduğu bilinmektedir. Pandalar nesli tükenen hayvan türlerinden biridir. Panda yavruları ortalama 100 gram ağırlığında doğarlar. ”Yavru pandalar yetişkin pandalara göre çok küçüktürler. Yetişkin pandaların boyu yaklaşık olarak 1,5 m’dir. Yeni doğan pandalar 2 saatte bir emzirilme ihtiyacı duyarlar. Üç aylık olduklarında yürümeye başlarlar. Panda yavruları 1.5 yaşına geldiklerinde 50 kg olurlar”. Çünkü artık dişleri bambu yiyebilecek kadar güçlü olur. Yaklaşık olarak günün 14 saatini bambu yiyerek geçirirler.” Vahşi hayatta 1000, hayvanat bahçelerinde ise 100 kadar panda kaldığı düşünülmektedir. Artık nesli tükenmekte olan bu hayvanların çoğu bambu ormanların yoğun olduğu yerlerde yaşamaktadır. Yani Çin’in güneybatısındaki sisli, yağmurlu dağ eteklerinde yaşamayı tercih eder. Etçil panda olan Dev panda ise Himalayalarda yaşar. Pandaların yaklaşık olarak 25 cm boyunda kuyruk uzunlukları vardır. Dünya geneli bu hayvanları görebilmek için can atıyor, çok seviyor. Yanakları tombul tombul olan bu hayvanlar annesiyle yaşamaktadır. Dünyadaki her panda Çin’e aittir. ”Çin pandaları diğer ülkelere kiralar”. Pandalar vücut yapısı olarak ayılara benzemektedir ama en çok rakunlara benzerlik gösterirler.

Pandalar biraz utangaç yaratıklardır, insanların bulunduğu bölgelere pek girmek istemezler. Bu da onların yaşam alanını oldukça kısıtlar. Ne yazık ki insanlar dağlara daha yüksek yerlere yerleşmeye devam ettikçe pandaların yaşam alanı da küçülmeye devam ediyor. 4 Şubat pandalar için Dünya Pandalar Günü seçilmiştir. O tarihte pandalar için etkinlikler düzenleniyor. Pandalar, “Dünya üzerinde 2-3 milyon yıldır yaşamaktadırlar. Avrupalılar panda hayvanlarından 1869 yılında haberdar olmuştur.”

panda nedir ile ilgili görsel sonucu

Pandalar çiftleşme dönemine kadar yalnız yaşarlar. Bu durum sadece nisan ve mayıs aylarında değişir. Dişi pandalar eş konusunda çok seçicidir. Nesilleri tükenmekte olan bir hayvan türü olduğundan eş adayları azdır. Lakin dişi pandalar her yakışıklı pandayı beğenmemektedir. Dişi panda, erkek pandayı ancak çok beğenirse çiftleşir. Engellerden diğeri ise erkeklerin fazla flört edecek zamanlarının olmamasıdır. Çünkü dişi pandalar çiftleşmek için uygun dönemleri yılda en fazla 5 ya da 3 gün sürer. Pandalar siyah beyaz yumuşak çok özel bir posta sahiptirler. Bazı insanlar yasa dışı şekilde panda kürkünü 60 bin ile 100 bin dolar arasında satmaktadır. Biliyor muydunuz panda araştırmacıları araştırma yaparken panda kostümü giyerler. Ne yazık ki bu şirin, tombul hayvanlardan Türkiye’de yok.

Kaynaklar

https://tr.wikipedia.org/wiki/Panda

(Visited 12.013 times, 5 visits today)