Paten Türleri

Paten Nedir?

Paten genellikle 4 tekerlekli olan bir bot ve tekerleklerden oluşan tekerleklerin dönmesiyle kaymayı sağlayan bir çeşit spor aletidir. Buz patenleri ve tekerlekli patenler olarak ikiye ayrılır. Ancak ben sadece tekerlekli paten türlerini anlatacağım.

Paten şu anda dünyada ve özellikle Amerika’da en çok yapılan sporlar arasında. Türkiye’de de yayılacağını umuyoruz. Şimdi tekerlekleri patenleri inceleyelim.

Tekerlekli Paten

Fitness Pateni: Spor  yapmak için kullanılan patendir. Mağazalarda en sık rastlanan paten türüdür.

Sağ veya sol patenin arkasında yeni başlayanlar için fren bulunur. Patene başlamak istiyorsanız bu paten türüyle başlamalısınız.

Hız Pateni: Tekerlek sayısı 3 ile 6 arasındadır. Hız yapmak için kullanılır. Tekerlekleri normalden büyüktür. Frenleri yoktur. Uzak mesafeler için idealdir.

Hokey Pateni: Tekerlekli Hokey yapmak için kullanılır. Freni yoktur. Bağlamak için sadece bağcıkları vardır. Her yerde sürülebilir ve buz pisti dışında çünkü bu tekerlekli bir patendir.

Urban Paten: Sokak ve caddelerde sürmek için idealdir. Tekerlekleri hızlı erimez. Frenleri yoktur. İçi öbür patenlerden daha rahattır. Mağazalarda Fitness pateninden sonra en çok rastlanan paten türüdür.

Slalom Pateni: Küçük hunilerin arasından geçmek için kullanılan paten türüdür. Tekerlekleri normalden biraz daha büyüktür. Tekerlekleri yumuşak olduğu için hızlı erir. Sadece Slalom yapmak için kullanılması önerilir.

Agresif Paten:  Rampa ve korkuluklardan kaymak için üretilen patenlerdir. Ön iki teker ile arka iki teker arasında küçük bir boşluk bulunur. Örneğin korkuluğun demirini bu boşluğa koyarak  kayılabilir. Ama tehlikeli olduğu için önerilmez.

 

(Visited 389 times, 1 visits today)