Peki Bugün Nasılsın Gökyüzü?

Duygu, bireyin ruh halinde biyokimyasal ve çevresel tesirlerle etkileşiminden doğan kompleks psikofizyolojik bir değişimdir. Ve bu değişimi etkileyen binlerce faktör vardır. Bu faktörlerden bir kaçı  gün içinde gördüğümüz, konuştuğumuz insanlar; iş yerine giderken karşı karşıya kaldığımız trafik; radyodan dinlediğimiz veya gazetelerden okuduğumuz haberler ;hava durumu gibi bir sürü faktör bizim gün içindeki duygu değişimimizin nedeni olabiliyor. Ama duygularımızdaki bu değişikliğin sebeplerinden biri olan hava durumu günümüzü nasıl etkiliyor?

Hava durumu denilince akla her ne kadar haber sonrası veya öncesi yapılan yaklaşık 3-4 dakika süren kısa bilgilendirmeler gelse de hava durumu bu kadar etkisiz ve önemsiz bir şey değildir. Belki güne başlarken belki de gün bitiminde gökyüzünün aldığı bin bir türlü renk unutulmaz bir anıya yada mükemmel bir güne dönüşebilir.

Ama bazı insanlar ve siteler yağmurlu günlerin kasvetli ve insanı üzdüğünü söyler. Aslında gerçek pek öyle değil. Bence asıl gerçek yağmur yağdığında çiftçinin yüzünde oluşan rahatlatıcı bir tebessüm veya yağmur yağdıktan sonra gökkuşağı çıkacağını bildiği için yağmur yağdığında mutlu olan küçük bir çocuk olabilir.

Güneşli ve apaydınlık bir havada mutlu olmak yağmurlu bir havada mutlu olmak kadar kolay. Ailemizle ve arkadaşlarımızla ufak keyifli bir piknik, göl kenarında bisikletle bir tur ya da tatile gidip bol bol yüzmek ve tabi ki güneşlenmek. Güneşli günlerin avantajı bu örneklerle sınırlı değil.

Ayrıca bir üniversite profesörü ve birkaç öğrencisi güneşli günlerin hafızamıza etkisi adı altında bir araştırma yapılıyorlar. Ve sonucu birçok kişiyi şoka sokuyor. Sonuç olarak güneşli günlerde beynimizin normalden daha fazla şey hatırladığı ortaya çıkıyor. Bu da güzel anılarımızın çoğunun neden güneşli günlerde olduğunu açıklıyor. Yani bu araştırma sayesinde şunu da anlamış oluyoruz güneşli günlerde hatırlama oranı daha fazla olduğu için bize sanki güneşli günlerde daha mutluymuşuz gibi geliyor ama aslının öyle olmadığının kanıtı da işte bu araştırma.

Sonuç olarak gökyüzünün aldığı şekil kesinlikle gün içindeki modumuzu etkiliyor. Sadece modumuzu değil hareketlerimizi, tavrımızı, insanlarla iletişime geçme şeklimizi ve yaklaşımımızı kısaca bir çok şeyi etkiliyor. Güneşli günlerde yüzümüzde güneşten daha parlak ve göz alıcı bir gülümseme oluşması veya rüzgarlı günlerde saçlarımızın rüzgarla yarıştığındaki his, yağmurlu bir günde yaptığınız yürüyüşün içene toprak kokusunun sinmesi ve daha bir çok örnek hava durumunun duygularımızı daha doğrusu o günkü halimizi etkilediğinin ufak kanıtları. O yüzden o günkü modunuzu gökyüzüne “nasılsın?” diye sorarak öğrenebilirsiniz!

(Visited 29 times, 1 visits today)