Pişmanlık ve Önlem

Geçmiş ve gelecek… Geride bıraktığımız anılar, pişmanlık duyduğumuz günler, mutlulukla hatırlayacağımız güzel günlere sahibiz hepimiz. Bir de önümüzde uçsuz bucaksız bir deniz gibi, sonunu göremediğimiz, neler olacağını kestiremediğimiz bir gelecek var. Bazılarımız geçmişi tekrardan yaşamak, o güzel günlerini bir kere daha görebilmek için geçmişin tarafını tutar. Kimilerimiz ise pişmanlıkları yüzünden geçmişi görmemeyi, olmamış gibi davranmayı tercih eder. Oysaki önümüze baksak, geleceği görebilsek çok daha güzel olurdu. Şimdi sizlere bir soru sormak istiyorum. Sorum şu:

     Geleceği görebilmeyi mi yoksa geçmişi değiştirebilmeyi mi isterdiniz?

Geçmişi değiştirmek isteyenlere soruyorum: Olup biten bir şeyi neden değiştirmek istiyorsunuz ki? Madem öyle, pişmanlık duymayacağınız şeyler yapın. Zamanın kıymetini bilin. İleride dönüp baktığınızda üzülmeyin. Güzel anılar biriktirmeye bakın.

Gelecek ise bizlere hem çok büyük bir korku, hem heyecan, hem de mutluluk veren bir zaman dilimi. İleride olacakları görmek, buna göre önlemler almak ve uygulamak çok güzel bir şey. Düşünsenize, başınıza neler geleceğini bilerek yaşıyorsunuz. İyi veya kötü sonuçları bilerek yol alıyorsunuz.

Nasıl öleceğinizi bildiğinizi düşünsenize. Başınıza bir darbe alarak mı, boğularak mı yoksa trafik kazansında mı? Bunları bilsek önlemimizi alır, kendimizi koruyabiliriz. Böyle bir şansa sahip olacakken, neden geçmişi değiştireyim ki?

Evrende olacakları bilmek nasıl bir duygudur? Kuraklık mı olacak, enerji kaynaklarımız günün birinde tükenecek mi, küresel ısınmadan nasıl etkileneceğiz? Bunların hepsi bizim yaşamımız için çok önemli faktörler. İnsanların doğaya karşı duyarsızlığını belki gelecekte olanları anlatarak hafifletebilir veya tamamen kırabiliriz. O zaman hayvanları, bitkileri, su kaynaklarımızı, havamızı koruyabilir, tertemiz bir dünyada yaşamımızı devam ettirebiliriz.

İleride sahip olacağımız mesleği bilmek ne kadar harika olurdu. Çok fazla çaba gösterdiğimiz mesleğe sahip olabilecek miyiz yoksa son anda çıkan bir aksilik yüzünden her zaman hayalimiz olarak mı kalacak? Hepimizin hayalinde olan bir meslek vardır ve buna ulaştığımızda gururlanır, gururlandırırız. Akrabalarımızla ettiğimiz bir sohbette onların mesleklerine ulaşamadıklarını bilerek üzülmüşüzdür ama artık yapacak bir şeyimiz yoktur. İş işten çoktan geçmiştir. İşte bu yüzden geleceği bir görsek, kendimizi buna göre hazırlasak, mesleğe sahip olamadığımızda şok olmak yerine küçük bir hayal kırıklığı ile atlatırız her şeyi.

Yukarıda saydığım nedenlerden dolayı geleceği görmeyi seçtim. Bütün bunların olması ve kendimi hazırlamak için. Geçmişi değiştirmeyi istemem, bunların hepsi birer anıdır. İyisiyle veya kötüsüyle. Yaptığımız seçimlerde kararlı olmak, sonuçlarını düşünmek gerekir. Geleceği görmenin daha avantajlı olduğuna inanıyorum ve seçimimin arkasındayım. Sizlerin de benim gibi düşündüğünü umarak doğru yolu bulacağınıza inanıyorum.

(Visited 20 times, 1 visits today)