People holding powder paints to celebrate Holi (Festival of Colors) in Ahmedabad, India

Renkler ve İnsanlar

Renk, ışığın maddeye çarpması sonucu gözümüze değişik şekilde gelmesi ile oluşmaktadır. Bu oluşum ışığın kısmen emilmesi veya yansıması ile çeşitlilik gösterebilir. Bizler de bunu değişik renkler ve bu renklere ait tonlar olarak algılarız.

871251_19d998165c1c0c7acff6e0dce10913b7

Doğada tek başına bulunan ve diğer ara renklerin oluşumunu sağlayan renkler ana renklerdir. Ana renkler kırmızı, mavi ve sarıdır. Bu ana renkler birbiri ile karıştırılarak ara renkler ve diğer bir çok rengi elde edebiliriz. Buna örnek vermek gerekirse; mavi ve kırmızı renk karışımı ile mor renk, kırmızı ve sarı renk karışımı ile turuncu renk, mavi ve sarı renk karışımı ile de yeşil renk elde edebiliriz.

    3-renk                                 renk-karisim

Renklerin anlamları, dili ve özellikleri insanlar üzerinde  önemli bir etki yaratır. Kırmızı rengin, kan akışını hızlandıran ve iştah açan canlı bir renk olma özelliği vardır.Bu rengi genelde bu özelliğinden yaralanmak için gıda şirketleri ve restoranlar tarafından sıkça kullanırlar. Mavi rengin, sakinleştirici, güven veren, huzuru, özgürlüğü, gökyüzünü ve denizi temsil eden bir özelliği vardır. Bu renk de  genelde tatil şirketleri ve okullar tarafından kullanılır. Sarı rengin, dikkat çekici özelliği olduğu gibi geçiciliği de temsil ettiği bilinir. Bu nedenle yollarda ve trafikte işaretleme yapılırken bu renkten çokça faydalanılır ve aynı zamanda ülkemizde olduğu gibi dünyadaki bir çok taksi olarak kullanılan araçlarda sarı renktir. Yeşil renk, doğanın ve baharın temsilcisi olduğu gibi insanlar üzerinde güven, huzur yaratıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır.Bu nedenle  bankalar ve hastaneler de bu renk çokça kullanılır.

rk                   frk

Hayvanların renklerle ilişkisini bahsedersek , maymunların dışında bütün hayvanlar çevresini siyah ve beyaz görürler. Kısaca hayvanlar renk körüdür. Hayvanların insanlara göre çeşitli renkleri vardır. İnsanların güneşte bronzlaşmadıkları sürece ten rengindedir. Ama hayvanlar ise yeşil, kırmızı, turuncu, kahverengi, beyaz, sarı renginde olabiliyorlar. Bunlara örnek verirsek kertenkele, papağan, kedi veya köpek ,ördek, civciv  gibi örnekler verebiliriz.

İnsanların mutlaka ise bir favori rengi vardır. Bu renkler kişilere göre değişir. Nasıl mı? Psikolojide yapılan bazı testlere göre birtakım veriler elde edilmiştir. Bu doğrultuda;

  • Davranışları çok sıcak ve içten olan insanlar kırmızı rengi,
  • Güçlü ve gösterişli insanlar  siyah rengi,
  • Şık görünmeyi ve huzuru sevenler  mor rengi,
  • Genç ve dinamik insanlar  sarı  rengi,
  • Asabi ve kızgın mizaçlı insanlar turuncu rengi,
  • Maddiyata düşkün insanlar ise paranın rengini anımsadığı ve zenginliğin sembolü olduğundan yeşil rengini,
  • Romantik insanlar ise pembe rengi,
  • Güven duygusuna bağlı insanlar da mavi rengini daha çok severlermiş.
(Visited 833 times, 1 visits today)