Bilinen En Eski Sanat: Resim

Çizgi ve renklerle herhangi bir yüzey üzerine yapılan anlatım tekniğine resim denir. Resim, bilinen en eski sanat dalıdır ve milattan önce taş devrinde ortaya çıkmıştır. Taş devrinde insanlar, mağaraların duvarlarına resimler yaparlardı. Ama artık günümüzde kuru kalem ve boya kalemleri ile kağıda resim yapıyoruz. Resim yapan kişilere ressam denilmektedir. Ben bu yazımda sizlere beğendiğim ünlü resimlerden ve bu resimleri yapan ressamlardan bahsetmek istiyorum.

MONA LISA
MONA LISA

Benim en çok beğendiğim, ünlü İtalyan ressam Leonardo da Vinci tarafından resmedilmiş, dünyaca ünlü bir resim olan Mona Lisa’dır. Herkes Mona Lisa’yı görünce kolayca tanıyabilir. Mona Lisa tablosu, çok özel bir resimdir. Gözlerine baktığımızda, nereden bakarsak bakalım o da bize bakar.

İNCİ KÜPELİ KIZ
İNCİ KÜPELİ KIZ

Bir diğeri Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in başyapıtlarından biri olan İnci Küpeli Kız. Bu güzel tablo, yaklaşık 350 yıl önce yapılmıştır. 200 yıldan fazla süredir kayıp olan resim, bir koleksiyoncu tarafından yeniden keşfedilince ünlenmiş, çok tanınmış bir kitap ve filme de esin kaynağı olmuştur. Resimdeki kızın adı bilinmemektedir.

AZİZ GEORGE VE EJDERHA
AZİZ GEORGE VE EJDERHA

Bir diğeri ise Raphe Sanzio tarafından yağlı boya ile İtalya’da yapılmış olan Aziz George ve Ejderha tablosudur. XVI.yüzyıl tablosu olan bu resim, bir prensesi kurtarmak için ejderha ile savaşan Aziz George’yi anlatmaktadır. Hikayedeki gibi şahlanan at ve kıvrılan ejderha ile hareket dolu bir resimdir.

Ben de resim yapmayı çok seviyorum, yaklaşık 4 senedir en büyük ilgi alanlarımdan biri. Boş vakitlerimde resim yapmaktan hoşlanıyorum ve yaptığım her resmimi ayrı bir dosyada saklıyorum. Sayfanın altında, bugüne kadar yapmış olduğum yüzlerce resimden sadece birkaç örnek göreceksiniz. En büyük hayalim ileride ünlü bir ressam olabilmek, olabilir miyim dersiniz? 🙂

 

img_3555

img_2706

 

 

 

 

 

 

 

img_5776

img_5775

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAKÇA:

ÜNLÜ RESİMLER – Rosie Dickins

(Visited 265 times, 1 visits today)