Robotlar Geleceğimize Tehdit mi ?

Akıllı makineler ve zeka projeleri günümüzde hayatımızı gerçekten çok kolaylaştıran buluşlardır. Ancak bana göre korku olmasa da bazı sakıncaları vardır.
Geçmişte yaşayan insanları düşündüğümde ve ya anneannem ve dedemle sohbet ettiğimde eskiden insanların hayatının ne kadar da zor olduğunu anlıyorum. Örneğin ev işleri; çamaşır makinesi yok, çamaşırlar elde yıkanıyor. Elektrik süpürgesi yok, halılar çırpılarak temizleniyor. Bütün bu akıllı ev aletlerinin hayatımızı nasıl da kolaylaştırdığını gördüğümde bu aletlerden korkmanın çok mantıksız olduğunu düşünsem de, günümüzde artık akıllı makineler ve zeka projeleri o kadar ilerlemiş durumdaki insanı korkutan bir yanı da var. Mesela günümüzde yapılan ileri düzeyli robotlar, insanlar tarafından kötü amaçlı olarak kullanılabilir. Yine yapılan savaş aletleri koca bir ülkeyi yerle bir edebilir.
Sonuç olarak bakıldığında yine her şey insanların düşüncelerinde bitiyor. Eğer yapılan akıllı makineler ve zeka projeleri iyi niyetli olarak icat edildiyse ve yararlı amaçlar için kullanılıyorsa faydalı olurken, kötü niyetli insanlar tarafından yapılan icatlar geleceğimizi tehdit eden çok tehlikeli bir hale de dönüşebilir.

(Visited 61 times, 1 visits today)