S.O.S! Neslimiz Tükeniyor!

Günümüzde birçok hayvanın nesli tükenmekte. Mesela kutup ayıları, caretta carettalar, pandalar, penguenler… Çoğu insan bunun henüz farkında değil. Farkında olamadıkları gibi bu olayların birçoğunun kendilerinin yüzünden olduğunu bile bilmiyorlar. Örneğin; insanların çevreye attıkları atıklar, denize atılan onlarca çöp, balıkların ve diğer birçok canlının hayatını tehlikeye atmaktadır.

Kutup Ayıları

İnsanların izinsiz avlanma, iklim değişikliği, buzulların eriyerek parçalanması gibi birçok nedenden dolayı kutup ayılarının nesilleri tükeniyor.

 

kutup ayısı

 

Caretta Caretta

Caretta carettaların nesli de kutup ayıları gibi tükenmektedir. Bunu önlemek için görevli kişilere eğitim verilmelidir. Çünkü birçok caretta caretta denize ulaşamadan insanlar ya da diğer canlılar yüzünden ölmektedir. Caretta carettaların nesli milyonlarca yıl öncesine dayanmaktadır. Ancak artan nüfus ve sanayileşme nedeniyle canlıların yaşam alanlarına müdahale edilmekte ve bu, canlıların çok hızlı bir şekilde yok olmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda caretta carettalar sokak lambalarını veya evlerin ışıklarını gün ışığı sanıp yanlış yöne gidebilmekte ve bu da ölümlerine sebep olabilmektedir.

caretta caretta

Pandalar

Himalayalar’da Nepal’den Assama’a kadar uzanan bölgelerde küçük pandalar yaşamaktadır. Ayrıca Çin’de de pandalar yaşamaktayken yaşam alanlarının bozulmasından ve yeteri kadar yiyecek (genellikle bambu yaprakları ile beslenirler) bulamamalarından dolayı sayıları bine kadar düşmüştür.

 

panda1

 

Penguenler

Nesli tükenmekte olan diğer bir hayvan türü de penguenlerdir. Mürekkep balıkları ile beslenirler. Tüyleri kuş tüyü gibi görünse de öyle değildir ,çünkü oldukça kalındır ve bundan dolayı aşırı soğuk ortamda bile üşümezler. Güney Kutbu ve Yeni Zelanda bölgelerinde yaşayabilirler. İklim değişikliği nesillerinin tükenmesinin sebebidir. Penguenler genellikle 500 metre derinliğine dalabilirler yaklaşık 27 -30 dakika suyun içinde durabilirler. Penguenlerin nesli kendiliğinden tükenmez. Ancak insanlar penguenlerin neslini ister istemez yok ediyor.

 

Penguen-Resimi_3e01f

Meksika Yunusu

Yunuslar çok tatlı hayvanlardır. İnsanları çok severler ve insanlarla oynamak isterler. Tekne ve yabancı görünce kaçmaya başlarlar.* Çok akıllı hayvanlardır. Dünyada nadir görülen memeli deniz hayvanlarından biri olan Meksika Yunusu’nun nesli, sınırlı alanda bulunması ve balıkçı ağlarına çok kolay takılmaları nedeniyle tükeniyor.**

 

2-manyetik-duyu

 

*https://esraturuplu.wordpress.com/2012/12/01/gjgjbbj/ sayfasından alıntı yapılmıştır.

** https://esraturuplu.wordpress.com/2012/12/01/gjgjbbj/ sayfasından alıntı yapılmıştır.

Fotoğraflar Google Görseller’den alınmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 350 times, 1 visits today)