SAFRANBOLU GEZİSİ

Çok gezen mi çok okuyan mı derler, tabi ki çok gezen. Size şimdi Safranbolu gezimi anlatacağım. Sıkılmadan okursunuz umarım. İşte Safranbolu gezim.

Safranbolu gezime ilk olarak Kristal Teras’tan başladım. Kristal Teras’a çok az bir ücret vererek girebilirsiniz. Kristal Terasa girmek için bir jeton yeterli. İçinde hediyelik eşya satılan yerler var. Ben küçük Safranbolu evleri almıştım, onları duvara asabilirsiniz. İçinde yemek yiyip oturabileceğiniz yerler var. Aynı zamanda oyuncak satılan ve tatlı satılan yerler var.

Kristal Teras artık biraz yıprandığı için ve biraz çizildiği için altı tam olarak şeffaf gözükmüyor. Bu yüzden tam olarak havada durmuş hissi vermiyor ama yine de kanyona bakmak güzel. İsterseniz aşağıya yani kanyona inip kanyonu alttan inceleyebilirsiniz.

Safranbolu gezimde gittiğim ikinci yer Aşıklar Yolu. Aşıklar Yolu çok şirin ve huzurlu bir yer ağaçlar yan yana sıra sıra dizilmiş ve yol sanki hiç bitmiyor. Çok güzel bir yer ve size gitmenizi kesinlikle önereceğim bir yer.

Aynı zamanda Safranbolu’nun evleri de çok şirindir .Çok farklı yapıları vardır. Safranbolu’nun evleri bana her zaman ilginç gelmiştir. Nedense her zaman da tanıdık gelmiştir. Her zaman en sevdiğim ev tasarımı bu evler olmuştur. Aranızda bu evleri sevmeyen var mı?

Safranbolu’da gezmeniz gereken yerlerden biri de Yörük köyü. Bildiğim kadarıyla burası merkeze yirmi kilometre uzaklıkta. Yörük köyü 1996’da korumaya alınmış. Aralarında üç bin yıllık bir geçmişe sahip olan evler var. Hatta sekiz nesil bir ailenin yaşadığı evler bile var. Bu çok şaşırtıcı değil mi? Sekiz nesil diyorum. Ayrıca Sipahioğlu Konağına gidip Filiz teyzenin hikayelerini dinleyip gözleme yiyebilirsiniz. Size tavsiye ederim.

Hıdırlık Tepesi de size tavsiye edebileceğim yerlerden birisi. Hıdırlık Tepesi’nde şehri panoramik olarak görebilirsiniz. Bu da onun güzel özelliklerinden birisi. Hıdırlık Tepesi şehrin girişindeki tepenin adı.

Safranbolu’nun Yöresel Yemekleri

Yayım Çorbası, Çılbır, Bütün Et Yemeği, Kuyu Kebabı, Bandırma, Keşkek, Su Böreği, Safranbolu Bükmesi. Benim sizlere tavsiye ettiklerim: Kuyu Kebabı. Tadı çok güzeldir kesinlikle denemelisiniz. Keşkekin de güzel olduğu söyleniyor.

Safranbolu’nun keşfedilecek çok fazla güzelliği var hala görmeyi ve keşfedilmeyi bekliyor. Onu bulmak, bilmek bizim görevimiz.

safranbolu kristal teras ile ilgili görsel sonucukeşkek ile ilgili görsel sonucuyayım çorbası ile ilgili görsel sonucuhıdırlık tepesi ile ilgili görsel sonucusafranbolu evleri ile ilgili görsel sonucuAŞIKLAR YOLU ile ilgili görsel sonucu

(Visited 171 times, 1 visits today)