Sağlık

Sağlık,  bireylerin en dikkat etmesi gereken şeydir. Büyüklerimizin her zaman “Önce sağlık” dediklerini duyarım.  Yaşamak, okula gidebilmek, işe gidip çalışabilmemiz için sağlıklı olmamız gerekir. Sağlıklı kişiler mutlu, hareketli ve enerji dolu olurlar.

Sağlığımızı koruyabilmek için düzenli beslenmemiz ve uyumamız gerekir. Meyve, sebze ve et ürünlerini tüketmeliyiz. Ama bunları tüketirken mevsimlere uygun ve ölçülü olmaya dikkat etmeliyiz. Mesela kış mevsiminde çilek yememeliyiz ya da yaz mevsiminde ayva yememeliyiz. Kış sebzelerini kışın, yaz meyvelerini yazın tüketmeliyiz.

Mevsimlere göre giyinmeliyiz. Kışın bizi soğuktan koruyan daha kalın ve yünlü giysiler giymeliyiz. Yazın güneşten korunmak için şapka takmalıyız. Böylece güneşin kafamıza geçmesini engellemiş oluruz. Okuldan eve gelir gelmez ellerimiz yıkamalıyız. Düzenli olarak banyomuzu yapıp bedenimizi temizlemeli ve tırnaklarımızı kesmeliyiz. Çünkü mikroplar en hızlı ellerimizden vücudumuza yayılırlar. Kıyafetlerimizin kirli olması bizim de kirli görünmemizi  sağlar.

Sağlıklı olursak kendimize, arkadaşlarımıza, öğretmenlerimize, ailemize ve çevremize yararlı olabiliriz.

 

(Visited 71 times, 1 visits today)