Sarıkamış Harekatı

Sarıkamış Harekatı nedir?

Sarıkamış Harekatı 22 Aralık 1914 yılında 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ve Rusya İmparatorluğu arasında geçen, Sarıkamış’ta gerçekleşen kara çatışmalardan biridir. Bu çatışmanın sonunda Osmanlı İmparatorluğu büyük bir yenilgi almıştır.

Osmanlı İmparatorluğunun bu çatışma için hazırlığını merak ediyor musunuz?

6 Aralık’ta Enver Paşa ve Otto von Feldmann Yavuz zırhlısına binerek Trabzon üzerinden Erzurum’a yola çıktı.13 Aralık’ta Köprüköy’e ulaşılmıştı. Burada 3.  Ordu Komutanı İzzet Paşa ile görüşmüştür. Plan geliştirmişlerdir. Bu planın amacı Ruslara süratle bir darbe indirerek bir Tanenberg yaratmaktır. Enver Paşa, Rus Kafkas ordusunun çok zayıf olduğunu düşünmüştür. Sonunda ise Enver Paşa büyük başarı için büyük risk almaya karar vermiştir.

Sizce bu çatışma neden gerçekleşmiştir?

1877-1878’deki 93 Harbi, Osmanlı İmparatorluğunun yenilgisi ile sonuçlanınca Batum savaş tazminatı olarak Rusya’ya verilmişti. Sarıkamış,Kars,Ardahan ve  Artvin de Berlin Antlaşması ile Rusya’ya bırakılmıştı. 1914 yılında dönemin başkomutan vekili Enver Paşa, daha önce yitirilen bu yurt topraklarını geri almak amacıyla 19 Aralık tarihinde ‘Sarıkamış Harekatı’ planlarını kurmaylarına sundu.

Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusların hiç beklemedikleri yerden Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars’ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti.

Allahüekber dağlarındaki sıcaklık – 30 dereceye kadar düşüyordu. En kötüsü de Türk askerlerimizin büyük bölümü çöllerden gelmişlerdir ve de üstlerinde yazlık üniformalar vardır.

Çatışmadaki Kayıpları öğrenelim.

Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığına göre Osmanlı zayiatları 60.000, Rus zayiatları ise 30.000. Savaşın en hazin kısmı ise Osmanlı kayıplarının bir çoğunun Ruslar ile yapılan çatışmada değil de ağır soğuk hava koşulları yüzünden ölmüş olmalarıdır. Ruslar, Türklerden 200 subay, 7000 eri esir, 20 makineli tüfekle  30 topu ganimet olarak almışlardır. 5000 kişi civarında esir alınmıştır.Esir alınan askerlerimiz tahmine göre çalıştırılarak ve aç bırakılarak öldürülmüştür.

Tarihimizin Sarıkamış Harekatının sonuçlarını öğrenmek ister misiniz?

Savaştan sonra İstanbul’a dönen Enver Paşa uzun bir süre Sarıkamış hakkında bir haber; bildiri veya yayın yapılmasını engelleyerek sansür uygulamıştır, Bu nedenle Osmanlı halkı savaşta olup bitenleri uzun bir süre sonra öğrenmiştir.

1918 Mart ayında Brest-Litovsk Antlaşması ile Kars geri alınmış ama aynı yılın Ekim ayında  Mondros Mütarekesi uyarınca eski sınırla dönülmüş ve topraklar elden çıkmıştır

Vatanımız için soğuktan ölen şehitlerimizi UNUTMAYACAĞIZ..

sarıkamış harekatı ile ilgili görsel sonucu                                                  sarıkamış harekatı ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

 

 

(Visited 194 times, 1 visits today)