Seçim Senin

Dünden bugüne birçok insan tipi ve çeşidi bu dünyaya gelmiştir ve gitmiştir fakat hepsi “insan” olsa da aynı tip ve zihniyette asla olamamışlardır, olamazlardı da. Kimileri diğeri insanları yönetmiş kimileri de başkaları tarafından yönetilmiştir. Aslında bakarsanız bu cümlemin devamını tarihte … gibi örnekleri vardır diye getirememenin en temel sebebi yönetmek ve yönetilmek arasında tek ve ince sayılabilecek bir nüans olduğuna inanmamdır.

Yönetici bir kimliğe sahip olan kişiler kesinlikle korkusuzdur, hedeflerine karşı, gerçekler acı da olsa bu onları asla gitmek istedikleri yollardan, amaçlarından, hedeflerinden alıkoyamaz. Gerçekçidirler hep ve kendi planlarına sadık kalan, sorumluluk bilinci yüksek kişilerdir aynı zamanda onlar. Ne kadar zor olursa olsun her zaman dürüst olabilen ve doğru karar alabilirler ayrıca. Neyin ne olduğunun farkında olan ve buna göre yaşayan yani aslında temel olarak hem kendilerini hem de başkalarını yönetmeyi iyi bilen, kontrolü eline alıp her ana başa geçmeye hazır kişilerdir.

Öte yandan yönetilen insanlar gerçeklerden ölesiye korkarlar. Yalanlar onların yaşam tarzı olmuştur hatta onların, kim daha iyi yalan söylüyor, onların içini daha çok rahatlatıyor ise onların peşinden adeta bir koyun sürüsü gibi giderler. Özgüvenleri pek yerinde olmadığı için de kendilerine bile doğrunun ne olup olmadığını söyleyemezler. Bir yalan içinde yaşayıp bunu kendi gerçeklikleri haline getirirler, kendi kurdukları bu yalan dünyanın başrolü olurlar. Bir insan daha kendi hayatının üstünde bir baskı ve  yönetim kuramazken tabii ki başkalarını yönetmesi söz konusu dahi değildir, bu nedenle de başkalarının onlar üstünde yönetim kurmasını bekler.

Aynı Nietzsche’nin dediği gibi “ İki farklı insan var: gerçeği bilmek isteyenler ve yalana inanmak isteyenler .” bunu uyarlayacak olursak: “İli farklı insan var: yönetenler ve yönetilenler. Hangisi olacağımızı seçmek tamamen bizim elimizdedir. Tabii ki kendinize şartlar böyle gerektirdi, böyle olması gerekiyormuş gibisinden yüzlerce daha bahane bulabilirsiniz ama eğer bu bahaneli buluyorsanız siz seçiminizi çoktan yapmış, yönetilen kesimdesinizdir. Kendinizi dünyanın bizim gibilere de ihtiyacı var diye avutmak ise seçeneklere dahil bile değildir (!)

(Visited 96 times, 1 visits today)