Sınava mı Beceri mi?

Geçtiğimiz aylarda en çok konuşulan konulardan biri de yeni sınav sisteminin nasıl olacağıydı. Açık uçlu mu yoksa çoktan seçmeli mi veya sınava göre mi beceriye göre mi olacağı net değildi. Herkesin bu konu hakkında bir fikri vardı. Kimisi eski sistem derken kimisi yeni sistemin daha iyi olacağını düşünüyordu.

Eski sistemde bildiğiniz üzere TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavı vardı. Bu sınavda her dersten 20’şer soru bulunmaktaydı. İki oturumda yapılan bu sınav önce kasım sonra da nisan ayında yapılıyordu. Bu sınavda aldığınız puanla okul tercihinizi yapıp tercihlerinizden hangisi tutarsa o okulda okuyordunuz. Lakin 2017-2018 eğitim-öğretim yılının başında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Açıklamada sınav sisteminin değişeceği söyleniyordu ve bu söylem kasım ayına kadar devam etti. Kasım ayında ise sınavın haziran ayı sonunda yapılacağı, zorunlu olmadığı ve beceriye göre okullara gidecektiniz. Sınava girmeyen öğrenciler ise evinin en yakınındaki beş okul için tercih yapıp birine gidecekti. Nitelikli okullar kısmına giren okullar (fen lisesi,kolejler) ise kendi kabul sınavlarını yapacaktı. Bu sınava LGS ( Liseye Geçiş Sınavı) verildi.

Bana kalırsa bu iki sistemden en iyisi yeni sistem çünkü bizi becerilerimize göre okullara yerleştirecek ve istediğimiz okulu elde etmek için o okulun sınavına yönelik çalışmamız daha iyi olacak.

(Visited 146 times, 1 visits today)