Sizi Bilgisayarınızdan Ayırmayacak Oyun: Battlefield 1

Trivia Crack adlı oyununu oynarken bir bilgi duymuştum. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Arşidükü             -bizdeki karşılığı Şehzade- Franz Ferdinand’a tam üç kez suikast girişimine bulunmuşlar, (Hadi oradan, derseniz Hitler abiye ayıp etmiş olursunuz. On sekiz tane suikast hem de kendi komutanları tarafından nedir be!) Sonunda başarılı olup  Birinci Dünya Savaşı’nı fiilen başlatmışlar. İşte Battelfield 1 bu savaşı konu alıyor.

Gavrillo Prinpic

(Franz Ferdinand’ı öldüren Sırp milliyetçisi)                                                   5552336-1x1-940x940 

379px-hgm_wilhelm_vita_portrat_franz_ferdinandFranz Ferdinand (Tahta geçmeden önce yapılan temsili tablo)

 

 

 

 

Şimdi aklınıza gelen soru Osmanlı da oyunda var mı? Evet var ama ne yazık ki Osmanlı sadece multiplayerda var çünkü single playerda sadece İtilaf Devletleri (İngiltere-Fransa-İtalya-Rusya-ABD-Brezilya-Portekiz-Romanya) ile oynayabiliyorsunuz.

bf1-2016-08-31-16-31-52-62png

 Battelfield 1’in storymodu’nda iki kez Osmanlıyla mücadele ediyorsunuz. Birincisi herkesin tahmin edebileceği Çanakkale Cephesi. İkincisi  ise Hicaz-Yemen Cephesi. Çanakkale Cephesi’nde bir ANZAC (Avustralia and New Zeland Army Corps) askerini canlandırıyoruz

x1tq6fd5uhqx

Hicaz-Yemen Cephesinde ise Arabistanlı Lawrence’ı canlandırıyoruz.maxresdefault

                                                                                                Peki Osmanlı bu oyunda o zaman söylendiği gibi ırkçı barbar mı yoksa o zamanki ANZAC askerlerinin düşündüğü gibi hoşgörülü, insancıl tavrı mı gösterilecekti? Oyunu  açtığımda karşıma Afro Amerikalılardan bir asker ünlü Battlefield 1 pozunu veriyordu, sonra direk  arka planı siyah olan”Electronic Arts Sunar” yazısı çıktı karşıma. Herhalde oyun ana menüsü gelecek diye bekledim ve bir anda kendimi Almanlar ile savaşırken buldum.İlk öldüğümde oyuna yeni başladım ondandır dedim. Sonra bir anda tanka binen bir askeri canlandırmaya başladım.Onda da ölünce şaşırmadım ama bir şey fark ettim: İlk ölen adam ile sonra ölen adamın adları farklıydı.    Sonra bir anda makineli tüfek başına geçtim ve Almanları taramaya başladım. Ardından yanda alev makineli beş tane Alman askeri  vardı.Silahımı çekip onları vurmaya çalışırken Thopmson veya M8 gelmesini beklemiştim ancak  bir pompalı silah geldi.Yapay zekalı oyuncularla hepsini öldürünce benimle birlikte bir düşman askeri kalmıştı.Beni bir anda yere atıp baltayla bana vurmaya çalışırken  bir patlama sesi geldi ve  asker ile karşı karşıya geldik, silahları bıraktık. İşte o zaman anladım ki WWI sadece bir savaş oyunu değil epey duygusal anların yaşandığı bir ortamdı.

(Visited 205 times, 1 visits today)