Sonumuzu Getirebilirler!

Günümüzde teknoloji akıl almaz şekilde hızla gelişmeye devam ediyor. Her gün yeni şeyler keşfediliyor, keşfedilen her şey her geçen gün biraz daha geliştiriliyor.
Teknolojik gelişmeler her ne kadar bizi heyecanlandırsa ve mutlu olmamızı sağlasa da birçoğumuzu korkutan tarafları da yok değil. Bunların başında tabii ki yapay zekalar gelmekte. Bazı insanlar yapay zekaların bizlerin sonunu getirebileceğini düşünürken,bazıları ise olumlu yönden düşünmeyi tercih ederek bizlere sağlayacağı kolaylıklara odaklanıyor. Benim fikrime gelecek olursak; yapay zekaların insanlığa elbet ki büyük katkısı olacaktır fakat insanlığın sonunu getirebileceği düşüncesi beni de korkutmuyor değil. Geliştirilmiş yapay zekaların birkaçına sorulan “İnsanlığın sonunu getirecek misin?” gibi sorulara verdikleri cevaplar bizi biraz daha tedirgin etmeye başlamıştır. Bunlar;”Evet insanlığı yok ederdim.”,”Evet insanlardan oluşturduğum bir hayvanat bahçem olurdu.” vb. gibi cevaplardır.Yazılımcılar, bunların sadece yazılımda yapılan küçük hatalardan kaynaklandığını ve iplerin hala kendi ellerinde olduğunu söyleseler de hepimizin kafasında bazı soru işaretleri oluşuyor.
Yapay zekalar tamamen kendi iradeleriyle hareket ediyor; düşünebiliyor, hissedebiliyor, kızgın mutlu ve hatta aşık bile olabiliyorlar. Yani artık onları tıpkı birer insan olarak düşünebilmek mümkün. O zaman yazılımda yapılan tek bir yanlışla veya sonradan öğrendikleriyle insanlığı yok etme düşüncesi ile yanıp tutuşamayacaklarını, gelişmişlikleriyle bizi ezip geçmeyeceklerini bilemeyiz…
Hep kötü yanlarından bahsettim fakat iyi yönlerinden de bahsetmek istiyorum biraz. Eğer ki bu yazılım hataları üzerine daha çok çalışıp düzeltilirse ve sonradan yok etme adına bir şeyler öğrenmeyecekleri varsayılırsa; hepsi birer arkadaş, ev işleri yardımcısı ve harika birer doktor, mühendis, öğretmen olabilirler. Tıpkı bizler gibi olan bu yapay zeka robotları hayatımızın her alanında bizimle beraber olabilirler. Tabii bunun için uzun bir zaman gerek.Yavaş yavaş hayatımıza gireceklerdir ama her ne olursa olsun alışması biz insanlık için hiçte kolay olacak gibi görünmüyor.
Sizi bilmem ama ben,yapay zekalar gelişmesin diyemediğim gibi gelişsin de diyemiyorum. Bize yararlı mı yoksa zararlı mı olacakları onun ötesinde sonumuzu getirip getirmeyecekleri düşünceleri aklımı oldukça karıştırıyor.

(Visited 96 times, 1 visits today)