Sorumluluk Sahibi Öğrenci

 

Sorumluluk sahibi öğrenci nasıl olmalıdır? Nasıl davranmalıdır? Biraz bundan bahsetmek istiyorum.
Sorumluluk sahibi öğrenci başka insanlarında haklarına saygı göstererek görevlerini zamanında yerine getirir. Öğrencilerin asıl görevleri okulda öğretmenlerini dinleyerek anlatılan konuları en iyi şekilde öğrenmektir.Ödevlerini zamanında yapmak ve okulda öğrendiklerini evde tekrar etmek de sorumluluk sahibi öğrencinin yapması gereken önemli bir görevdir.
Okulda ve evimizde birlikte yaşadığımız insanların da hakları Olduğunu unutmamalı, yaşadığımız çevrede de onların haklarına da saygı göstermeliyiz. Sorumluluk duygusu başka insanlarında da yaşam haklarına saygı göstererek gelişir.
Çocukluktan başlayarak okul yıllarında kazandığımız sorumluluk duygusu ve yerine getirmemiz gereken davranış biçimleri, bize hayatımız boyunca hep lazım olacaktır. Okul yıllarında kazanılmış bu önemli duygu, meslek hayatımız boyunca da bize hep Işık tutacaktır. Sorumluluk duygusu gelişkin insanların çevrelerine sağladıkları katkı çok yüksektir. Görevlerini en iyi şekilde yaptıkları için insanları mutlu ederler ve dolayısıyla da kendileri de mutlu olurlar.
İnsanın kazandığı meziyetler,okul yıllarında aldığı iyi eğitim ve davranış şekliyle mümkün olur. Kişi, hayatı boyunca toplumda sahip olacağı yeri de kendi belirler.Sorumluluklarını görevlerini zamanında yerine getiren başka insanlarında haklarına saygı gösteren bireyler, istedikleri hedeflere hızlı şekilde ulaşır ve mutlu yaşarlar. İnsan sadece söylediklerinden ve yaptıklarından değil, sustuklarından da sorumludur.

(Visited 1.643 times, 1 visits today)