Spor ve İnsan

Merhaba, ben Bora Kamçı. Son 4 senedir aktif olarak sporla uğraşıyorum. 2 sene jimnastik yaptım, son 2 senedir de basketbol oynuyorum. Her ikisini de keyif alarak yaptım ama sanırım basketbolu daha çok sevdim. Ve şimdi sizlere spor ve spor dalları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Spor, belirli kurallar çerçevesinde, bireysel ya da takım halinde oynanan, çoğu zaman rekabetin olduğu bir aktivitedir. Spor, insanların atletik ve esnek olmasını sağlar. Satranç gibi, sadece zihne dayalı sporlar da vardır. Dünyadaki her bir insanın yapabileceği bir spor mutlaka bulunabilir. Örneğin yürüyüş, her yaştan insanın yapabileceği en kolay sporlardan biridir.

sports-equipment

Spor dalları, takım halinde ya da bireysel olarak yapılmasına bağlı olarak gruplara ayrılır. Basketbol, voleybol, futbol, hentbol gibi takım sporları bir takım halinde yapılması gerekirken, binicilik, bisiklet, karate, judo, güreş, boks gibi sporlar ise bireysel olarak yapılır. Açık ya da kapalı mekânların dışında, suyun içinde yapılan sporlar da vardır. Suda yapılan sporlar suyun üstünde ve altında yapılır. Su üzerinde, su sporlarının en eskisi ve en önemlisi olan yüzme, su topu, su kayağı, yelken, yatçılık ve sörf yapılır. Su altında dalgıçlık ve denizaltı avcılığı yapılır.

iha_20120804_224218

Her sporcu farklı fiziksel yapıya sahip olabilir. Mutlaka uzun boylu ya da kısa boylu, zayıf ya da şişman olması gerekmez. Uzun boy basketbolda avantajken, futbolda kısa boy avantajdır. Mesela şişman birisi, güreşte başarılı olabilir.

Dünyanın her tarafında farklı geleneklerde yapılan sporlar da vardır. Mesela Amerikan futbolu, genellikle Amerika’da oynanır. Kriket, hokey ve rugby çoğunlukla İngiltere’de, dövüş sporları özellikle Uzak Doğu ve Güney Asya ülkelerinde oldukça popülerdir. Dünyada hiç tanımadığımız ya da hiç bilmediğimiz sporlar da bulunur. Örneğin bir Amerikan sporu olan Disk Golfü, ana vatanı Hollanda olan Korfball, İngiltere’de doğan bir spor dalı olan Bowls gibi.

Disk Golfü
Disk Golfü

Bir kısmını ben de sizler gibi yeni öğrendim. Umarım keyif almışsınızdır. Hayatınızdan spor hiç eksik olmasın 🙂

Bora Kamçı
Bora Kamçı

KAYNAKÇA:

https://onedio.com/haber/gunumuzde-en-az-bilinen-spor-5-spor-dali-449069

(Visited 468 times, 1 visits today)