Susuzluk

is-1Bu ayki yazımda sizinle yüzyıllardır kıymetini bilmeden kullandığımız  suyun ne kadar değerli olup, nasıl kullanılması gerektiğini paylaşacağım.

SU NEDİR?

Su, hidrojen ve oksijen gazlarından oluşan canlılar için hayati önem taşıyan bir elementtir.

Su Küre’de bulunan kokusuz ve renksiz hayati sıvıdır.

Biz insanoğlu yüzyıllardır suyu kullanıyoruz fakat değerini bilmiyoruz. Maalesef  birçok şey gibi suda sonsuz değildir. İşte bu sebepten dolayı suyu tasarruflu kullanmalıyız. Su olmadan hiçbir canlı yaşayamaz.

Örneğin çölde hayatın olmamasının  sebebi de sudur. Eğer çölde yeteri kadar  su olsaydı çölde hayat olurdu.

Yapılan araştırmalara göre, bu hızla su tüketimi devam ederse yaklaşık 60 yıl sonra (2070 yılında) su savaşları çıkacağı ve insanların içebileceği temiz suyun tükeneceği öngörülmektedir.

Örneğin, atalarımız bir karış toprak için savaşmıştır.Eğer insanoğlu suyu bunca şeye rağmen israf  ederek kullanırsa bizlerin de  bir bardak su için ölüm kalım savaşı vermemiz kaçınılmaz olacaktır.

Bu hatayı düzeltmek için az bir vaktimiz kaldı ve  her geçen yıl su kaynaklarımız azalmaktadır. Eğer bu hatayı yine de görmezden gelir ve israf etmeye devam edersek, bedelini biz canlılar canımızla ödemek zorunda kalırız. Bunun yanı sıra küresel ısınma hayatımızı olumsuz tehdit edeceğinden doğal döngü bozulur, yaşam koşulları zorlaşır, hatta Ozon tabakası delinir ve sonuç ÖLÜM!

Tabi suyun önemini tek başına  düşünmek doğru olmaz.

Örneğin su olmayınca ağaç olmaz.Ağaç olmayınca oksijen ve yiyecek olmaz. Oksijen ve yiyecek olmayınca da dünyamız yaşanılmaz bir hayat haline gelir.

Size soruyorum! Anlattığım gibi bir dünya da mı yaşamak istersiniz? Yoksa suyu israf etmemeyi mi? Karar sizin insanoğlu! Ben sizin israf etmeyip, suyu elmaslarla dolu bir hazine gibi görüp tasarruflu kullanacağınıza inanıyorum.

SUYUN İSRAFINI NASIL ÖNLERİZ?

Tüm bu olumsuzlukları yaşamamak için yapmanız gerekenler aslında çok basit:
-Arabaları  hortum yerine kovaya su doldurup yıkayın ve artan suyu çiçeklere ya da sokak hayvanları için konulan kaplara dökün;

-Dişinizi fırçalarken musluğu açık bırakmayın;

-Bulaşıkları elde yerine makinede yıkayın;

-Çamaşır makinenizi sık sık değil, haftada bir kullanmaya özen gösteri;

Aslında herkes bu konularda duyarlı davransa şu andaki su tüketimimiz % 50 azalır. Bu rakam çok ciddi bir rakamdır.

Bunu okuyan arkadaşlara candan teşekkür eder ve bu konuda önlem alıp su israfını azaltacaklarına inanıyorum.

(Visited 69 times, 1 visits today)