Taekwondo Kuşakları

Merhaba Sevgili Arkadaşlarım,

Bu yazımda sizlere Taekwondo isimli savunma sporunu anlatacağım. Taekwondo çıplak el ve ayak ile yapılan bir uzakdoğu sporudur. Kökeni Koredir. Taekwondo, Kore dilinde Tae, Kwon ve Do kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Tae, “tekme” veya “ayakla yapılan vuruş”; kwon, “yumruk” veya “elle yapılan vuruş”; do ise, “iyilik, doğruluk, fazilete giden yol” anlamına gelmektedir.

Ustalığı belirtmek için giyilen spor elbisesinin üzerinde farklı renklerde kuşaklar olur. İlk başlama kuşağı beyazdır. En usta olduğunuzu gösteren ise siyah kuşaktır. Arada ise sırasıyla en azdan fazla ustalığa göre sarı, yeşil, mavi, kırmızı kuşaklar vardır. Ancak siyah kuşakta kendi içinde dokuz bölüme ayrılır. Her bir bölüme DAN denir.

Kuşak renklerinin anlamı vardır. Beyazın anlamı ilk başlandığı için saflık ve temizliktir. Sarı kuşağın anlamı ilerlemektir. Mavi kemerin anlamı ise gökyüzüne ulaşmak anlamındadır.Ağaç gibi sporcuda bir süre sonra gelişmesini tamamlar ve ağaç nasıl büyürse mavi kuşağı alan sporcu gelişmesini tamamlamış,temel teknikleri öğrenmiş yavaş yavaş teknikleri gelişmiştir. Kırmızı kuşak tehlike anlamına gelir. Bu kuşağı olan sporcuya dikkat edilmelidir. Kendisine saldıran kişileri uyaran ama uyarmasını dinlemeyip üzerine gelen insanları kolay bir şekilde yenebilir. Siyah kuşak ise en son kuşaktır. Bu kuşağı alan sporcu artık en son seviyeye gelmiş demektir. Tehlikelerden korkmayan korkusuz bir sporcu olmuştur. Siyah kuşak o sporcunun aynı zamanda çok ahlaklı olduğunu da gösterir.

(Visited 1.248 times, 1 visits today)