Tatlılara Neden Hayır Demeliyiz?

 

 

Herkes tatlı yemeyi sever, yani sevmeyen varsa da ben bilmiyorum. Peki tatlıları neden severiz? Onlara neden hayır diyemeyiz? Çünkü tatlılar bizi mutlu eder. Aslında mutsuz olduğumuzda tek ihtiyacımız olan bir tatlıdır ama maalesef her güzel şeyin bir sonu vardır, tatlının verdiği kısa sürelik mutluluk tatlı bittikten sonra gidebilir, bu hayli üzücü bir durum tabii ki.

Tatlılar sadece mutluluk hormonu salgılanmasında yardımcı olmuyor aynı şekilde bize enerji veriyor. Tatlılar insanoğluna göre kutsal olmalı bir sürü faydası var bize. O yüzden ödüller de hep tatlı oluyor. Mesela bir sporcusunuz ve maçı sizin takım aldı sonrasında herkes tepsi tepsi baklava alır ve takımca oturup baklava yiyerek zaferinizi kutlarsınız veya öğrencisiniz ve sınavınız çok güzel geçti akşama bütün akrabaları toplayıp pasta kesersiniz. TATLILAR KUTSALDIR. Size umarım tatlıların hayatımızdaki önemini anlatabiliyorumdur.

Kim sabah Charlie’nin çikolata fabrikasında uyanmak istemez ki. Bu arada Charlie’nin Çikolata Fabrikası benim en sevdiğim filmdir çünkü o kadar tatlıyı bir arada görmek beni çok heyecanlandırıyor ve görmem bile mutlu olmama yetiyor, gözlerim kocaman açılıyor ve süt dökmüş kediye dönüyorum anında.

Bir de şunu anlamıyorum insanlar  neden tatlılar gibi kutsal yiyeceklerden kendi rızasıyla uzak duruyor? Bence bu insanın kendine yaptığı en kötü şeydir. Bence tatlılar en büyük fedakarlıklara değer. Tabii herkes benim gibi düşünmeyebilir bunu anlayabiliyorum.

İyi ki hayatımda tatlılar var, şuan mutluysam bunu tatlılara borçluyum. Tatlıları bulan o mübarek insan kimse Allah ondan razı olsun. İnsanlık için yapılabilecek en güzel şeyi yapmış o mübarek insan olmasaydı biz bugünlere bu şekilde gelemeyecektik. O sadece kendi çağı için değil gelmiş geçmiş bütün insanlar için en yararlı şeyi bulmuş. O kişiyi görüp ellerinden öpmek isterdim.

“Yaz meyvesi tadında dondurma” adı bile heyecan ve mutluluk verici değil mi? Yaz da gelmişken dondurmanın artık çok yenildiğini görüyoruz. Hem de her çeşidi var artık, eskisi gibi değil. Yeni yeni çok çeşitte dondurma çıktı artık. Seçerken biraz kararsız kalabiliyoruz ama yine de bu çok büyük ve önemli bir gelişme insanlık için.

 

(Visited 137 times, 1 visits today)