Beyaz Tüylü Güzel Dostlarımız

Ben Gizem Can. Sizlere tavşanlarla ilgili öğrendiklerimi anlatacağım.

Tavşanlar da insanlar gibi memeli hayvanlardır. Gündüz uyumayı severler. Geceleri ise bolca kemirir ve kazarlar. Çok hareketlidirler. Yaklaşık 50 tür tavşan vardır. Bu türlerden biri de Ankara (Angora) tavşanıdır. Yumuşacık ve uzun tüyleri vardır. Tüyleri çok güzel olduğundan özel olarak yetiştirilirler.

ankara
Ankara(Angora)Tavşanı

Otçul hayvanlardır. Yani ot, marul, havuç, yonca, yaprak, lahana, turp gibi şeyleri yerler. Çok iyi koku alırlar. Uzun kulakları ve dişleri vardır. Dişleri sürekli uzar. Bu yüzden dişlerini törpülemek ve kemirmek isterler. Benim de ön iki dişim uzun. Bu yüzden bazı arkadaşlarım bana tavşan diyorlar.

Arka bacakları ön bacaklarından daha uzundur. Böylelikle çok hızlı koşabilirler. Ön ayaklarında 5, arka ayaklarında 4 parmak vardır. Saatte 60-70 kilometre hızla koşabilirler. Yabani tavşanlar yağmurlu havalarda çalılıklara saklanırlar, kuru yerlere yatarlar, sonra toprak altındaki yuvalarına giderler. Kışın hayatta kalabilmek için ağaç kabuklarını bile kemirirler.

Tavşanlar toprak altında, oyuklarda, kazdıkları yuvalarda veya çalılıklarda yaşarlar. Yaklaşık 5-10 yıl yaşayabilirler. İnsanlar gibi yavrularını doğururlar. Ama bizim gibi yavrularına bakmazlar. 7 gün baktıktan sonra anneleri yavrularını tek başlarına bırakıyorlarmış. Bu yüzden tavşan olmak istemezdim. Çünkü annem ve babamdan ayrılmak hoşuma gitmezdi.

tavsan1 tavşan2

Tavşanlar çok sıcak veya çok soğuk ortamlarda yaşayamazmış. Bir de  korkudan strese girip ölebilirlermiş. Ben de bir tavşan beslemek isterdim. Çok sevimliler. Çok da güzel tüyleri var. Ama evde beslemek biraz zor.

yabanı
Yabani Tavşan

Yabani tavşanların düşmanları yırtıcı kuşlar, tilkiler, kurtlar bazen de insanlardır. Çünkü insanlar eti ve kürkü için yabani tavşanları avlıyorlar. Tavşan eti tıpkı tavuk etine benziyormuş. Hiç yemedim.Yemeyi de hiç istemem. Çünkü et için öldürülsünler istemem.

(Visited 352 times, 1 visits today)