Tehlikeli Sürüngenler

Anakondalar dünyanın en büyük yılan cinsidir ve çok tehlikeliler, fakat bu yılan türü ne kadar tehlikeli olsa da diğerlerinin aksine zehirli değillerdir. Bu yılan türünün 2 cinsi vardır. Biri “sarı anakonda”, diğeri ise” dev anakonda”dır. En çok Güney Amerika coğrafyasında yaşarlar.Anakondalar genellikle Amazon ve yağmur ormanlarında yaşarlar. Anakondalar 8-10 metre kadar uzunlukta ve 140-160 kilogram ağırlığında olabilirler. Anakondalar genellikle geyik,ve fare ile beslenirler. İnsan yedikleri nadiren görülür.Avlarının önce etrafını sarar ve sıkarak boğar, etkisiz hale getirirler. Sonrasında onları bırakır ve tek lokma halinde yerler. Anakondaların ağzı o kadar büyüktür ki bir timsahı, bir geyiği ve bir insanı tek lokma halinde yiyebilirler .Bu yılan türü ortalama 30-40 yıl yaşayabilir ve yumurtlayarak doğurur .Anakondalar tek bir seferde dünyaya 70 yavru getirirler.

Kobralar Filipinler,Güney Asya ve Afrika´da bulunurlar.Kobralar yılan türündendir. Çok zehirli ve çok tehlikelidirler. Boyları 1-6 metre arasında değişir.Kurbağa,yumurta,kuş yavruları ile beslenirler.Avlarına sessizce yaklaşarak bir anda saldırırlar.Kobralar yaklaşık olarak 20-25 yıl kadar yaşarlar.Yaklaşık olarak bu yılan türü 5-25 arası yavru doğurur.Kobralar yavrularını bir saldırı altındayken başlarını havaya kaldırıp düşmanlarını korkuturlar.Bu yılan türü en çok insanlar ile mücadele eder.Bunun nedeni ise insanların kobraları gördüklerinde oradan uzaklaşmak yerine kobralara saldırmasıdır.Bu tür yılan evcilleştirilemez.Bunun nedeni ise zehirli olmalarıdır.

Pitonlar Afrika ve Hindistan civarlarında yaşayan hayvanlardır.Çoğunlukla su civarlarında yaşarlar.Pitonlar yılan türündendir. Zehirsizdirler ancak çok tehlikelidirler. Kuvvetli olduklarından avlanmak veya korunmak için zehre ihtiyaç duymazlar.Bu yönleriyle anakondalara benzerler.Pitonlar yemek konusunda ayrımcılık yapmaz ,önlerine ne çıkarsa yerler.Pitonlar da anakondalara benzer şekilde avlanırlar.Avlarına sessizce yaklaşarak avlarını bir anda sarar, boğarlar ve tek lokma halinde yutarlar.Çenelerini o kadar çok açabilirler ki bir geyiği, bir koyunu belki bir insanı bile tek lokma halinde yutabilirler ve ilginçtir ki eğer avlarını sindiremezlerse tüm olarak tekrardan çıkarabilirler. Pitonlar 70-80 yıl kadar yaşayabilirler.Bu yılan cinsi 50-60 kadar yavru doğurur.Pitonlar 8-10 metre uzunluğa kadar gelebilirler .Pitonlar da anakondalar gibi yavrularını etrafını sararak korurlar.Pitonların çoğu hayvan türüyle mücadele ederler fakat bunun nedeni bilinmez.Çoğu yönü anakondalara benzeyen bu yılanlar bu yönden onlara benzemez.Pitonlar evcilleştirilebilen türden hayvanlardandır.Bazıları sirklerde bile yer alabilirler.
Yani demek istediğim o ki,yılanlara iyi davranırsak size zarar vermezler.Evet çok güçlüler fakat siz onlara iyiyseniz,onlar da size iyi olur.

(Visited 242 times, 1 visits today)