Otomobiller İkiye Ayrılır; Mercedes ve Diğerleri

Günümüzde birçok insan birçok çeşit araç kullanıyor. Büyük yollar, inşaatlar yapmak için kamyonlar kullanıyor. Öğrenciler her gün okula gitmek için minibüs ve otobüse biniyorlar. Büyükler işe gitmek için araba kullanırlar. Çevremizde en çok araba görürüz. Bütün arabalar birbirlerinden farklıdır. Renkleri farklıdır, modelleri, biçimleri ve markaları da farklıdır. Mercedes, BMW, Opel, Ford, Audi bunlardan bazılarıdır. Bu gün sizlere Mercedes’i anlatacağım.

İnternette yaptığım araştırmalara göre Mercedes, Emil Jellinek isimli bir adamın büyük kızının adıymış. Mercedes İspanyolcada çok kullanılan bir isimmiş ve kelime olarak da  Mars gezegeninin İspanyolca adıymış.

Mercedes’in babası Emil Avusturyalıymış ama Fransa’nın Nice kentindeki Daimler fabrikasından 1897 yılında bir otomobil satın almış. İki yıl sonra bu arabaya Mercedes adını vererek bir araba yarışına katılmış ve birinci olmuş. Ondan sonra bu arabadan 36 tane daha sipariş etmiş ve bütün bu arabaların Mercedes isminde olmasını istemiş. Bütün bu arabaları başarı ile satmış. Bunun üzerine bütün bu arabaları üreten Daimler fabrikası 1901 yılından itibarenürettiği bütün arabalara Mercedes adını vermiş. böylelikle Mercedes markası doğmuş. Bu markanın amblemi olarak da bir yıldız oluşturulmuş. Bu yıldız  Daimler’in motorlu araçlarının karada, suda, havada evrenselliğini simgelemekteymiş.

Önünde bu yıldız işaretini gördüğünüz her arabanın markasının Mercedes olduğunu artık daha iyi fark edersiniz ve Mercedes’in hikayesini hatırlarsınız.

 

Amblem:

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz

(Visited 914 times, 1 visits today)