Teknolojinin Artı ve Eksileri

Teknolojinin günümüzde bizlere getirdiği birçok fayda ve yararların yanında bir de olumsuz yanları bulunmaktadır. Benim gözlediğim kadarı ile teknoloji büyük oranda hareketsizlik ve rahat yaşamaya sebep oluyor. İnsanların çoğu teknolojinin getirdiği rahatlığı o kadar benimsemiştir ki çağımızın birçok hastalığı bu yüzden artmıştır. Dünya geneli de teknolojinin artıları, eksileri konusunda fikren bölünmüştür. Bazı okullar öğrencilerine tablet dağıtıyor. Bazı aileler ise buna çocuklar fazla radyasyona maruz kaldığı için karşı çıkıyor. Ve bazı veliler tablet yerine kalem ile not almanın öğrenciler için daha verimli olacağını düşünürken diğer kısmı tabletlere yüklenen öğretici, bilgi verici programlar sayesinde çocuklarının teknoloji katkısıyla öğrenmeye daha açık olduklarını düşünmektedirler.

Telefona gelecek olursak haberleşme konusunda geçmişten günümüze en önemli haberleşme kaynağımızdır. Daha sonra radyo dalgalı ve daha sonra tuşlu telefon, dokunmatik telefon olarak vazgeçilmezlerimizden olmuştur. Hayatımızın parçası haline gelmiştir. Teknolojinin de katkısıyla cebimizde yani yanımızda taşınacak hale gelene kadar telefonlar gelişmiştir, hala gelişmeye devam etmektedir. İnsanoğlu o kadar ilerlemiştir ki radyo, televizyon, hesap makinesi, takvim, not defteri, saat gibi şeylerin hepsi telefonun içinde yer alacak hale getirilmiştir. Haberleşme amacıyla başlanan bu icat şu anda günümüzün vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.
Televizyon ve radyoya gelecek olursak. Bana göre günümüzde kullanılan televizyon programları sadece vakit kaybı. Aslında başta haberleşme maksadıyla kullanılan bu icatlar teknolojinin de katkısıyla şu anda zaman kaybıdır. Çünkü aynı haberleşme sistemi günümüzde tablet veya telefonlarımızın içinde yer almaktadır.
Haberleşmenin yanı sıra insanların kolaylığını sağladı bir diğer devrim icadı ise ulaşım araçlarıdır. Ulaşımın atası olarak gördüğümüz akla ilk gelen ulaşım hayvanlar vasıtasıyla başlayıp, günümüzde kadar teknolojinin katkısıyla ilk at arabası, demir ray sisteminin bulunmasıyla tren, gemiler ve günümüzde kullanılan araçlar. İnsan hayatını kolaylaştıran araçlar. Ve teknolojinin de hızıyla uçaklar, ulaşımı olabildiğince kısaltmıştır. Teknolojiyi hız olarak gören ve benimseyen insanoğlu normal yaşantılarında da teknolojiden yararlanmıştır. Evlerde olan bulaşık makinesi, yerleri süpürmek için elektrikli süpürge bunun gibi şeyleri kullanırken ile teknolojiden faydalanılmıştır. Yani biz insanoğlu teknolojiyi hız ve rahat yaşam için kullanmaktayız.
Bunların yanı sıra teknolojinin olumsuz yanları da bulunmaktadır. Mesela günümüzün çocukları teknolojiyi, oyunları benimsemişlerdir. Ve bu çocukların aşırı radyasyona maruz kaldığını görüyoruz ve oyun oynayıp beceremeyince ağlayan çocukların stres oranı çoğaltmaktadır. Örnek verecek olursam son dönemlerde yaygın olan ‘Pokemon Go‘ oyunu oynayanları resmen oyuna bağlı bırakıp yönetmektedir. Ve insanlar oyuna o kadar kaptırarak oynuyorlar ki bu durumdan haklı olarak ebeveynler şikayetçi olmaktadır.
Teknoloji geliştikçe, yeni nesillere ışık olan buluşlar hayatı bizler için daha yaşanabilir hale getirecektir ve çoğu şeyi olabildiğinden daha basit bir şekilde halletmemizi sağlayacaktır.
cellphone_evo_01

(Visited 284 times, 1 visits today)