Televizyon Ekranının İç Yüzü: Programlar

Televizyon, birçok hayatın bize gösterilmiş, kayda alınmış olduğu ve bunları kare bir mekanizmada tutulduğu eşya. Neredeyse herkesin evinde küçüklü büyüklü bulunan ve gündemi öğrendiğimiz ve vakit geçirdiğimiz ortam. Bu eşyanın bir de iç dünyası var, orası karmakarışık. Televizyon programları diye genel bir ad verdiğimiz, içinde belgeselden reklam kanallarına kadar her tür kanal var ve içlerinde de bazılarımızın her gün bakmadan iş yapamadığı, bazılarımıza da komik gelen programlar. Bu programlar insanları bir alanda tutup yarıştırıyorlar. Yemeğinden izdivaça her şekilde yarışmalar var ve bu programlarda abartı çok sık görülen bir şey. Kurgu mu değil mi bilinmez ama gerektiğinden fazla kavga ve laf atışmaları görmemeye olanak yok. Bu öyle bir noktaya geldi ki, artık sosyal medyada da kaçınılmaz bir şekilde göz önünde. Peki insanlar bu tür programları neden izliyor?
İnsanlar gün geçtikçe televizyonlara aynı içerikte sadece farklı kişilikli insanları alıp yarışmaya dahil ediyorlar. Birçok insan onların kavgasını izlemekten keyif alıyor ve gülüyor. Bunu dalga geçme amaçlı izliyorlar. Bazılarıysa yapacak başka bir iş bulamamaktan kendini o programın işine sürüklüyor ve program onu sarıyor ve artık yarışmacıların adlarını ezberleyip programın işleyiş biçimini kendi kafalarından planlıyorlar. İnsanlar sıkılıp işleri yokmuşçasına bunları yapabiliyorlar evet. Zaten televizyon programın onlardan istediği şey de bu. Birçok insan yarışmacıların fazladan para alıp onların bu şekilde abartılı tepkiler veya olaylar çıkartmasını sağlıyorlar. Bana sorulursa bence de böyle. Çünkü insanlar eğlence arıyor ve bu tür televizyon programları farklı bir şekilde eğlendiriyor. Fakat yanlış yolları izliyorlar çünkü ekrandaki insanları rezil ederek bu amaca sahip oluyorlar. Bu tür yarıimaları izleyen insanlar olaya gülüyorlar insanın kim olduğu onlar için hiç de önemli değil. Sevmeyen insanlarsa işte bu nedenli sevmiyor. Kurgu ve insanlar rezil ediliyor diye.
Demek istediğim şu ki, bu tür yarışmalar tartışmaya oldukça açık konulardır ve yüzlerce yorum yapılabilir. Aynı televizyon programları gibi.

(Visited 32 times, 1 visits today)