Türkiye

Türkiye, Vatanım…

Vatanımız olan Türkiye bizim için çok önemlidir. Biz bu cennet vatanımızı korumak için Fransızlar, İngilizler, İtalyanlar, Ruslar ve Yunanlılar gibi  ülkeler ile savaş yaparak ve her karış toprağında şehitler vererek, Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde mücadele ederek koruduk.

Cennet vatanımız yeryüzü güzelliğe ve zenginliğe sahip olmak ile birlikte yeraltı zenginliğine de sahiptir. Aynı zaman da Asya kıtası ile Avrupa kıtasını buluşturan konumu itibariyle de coğrafi bir öneme sahip olup, tarihi boyunda ticaret yollarının da merkezi olmuştur. Ülkemizin  üç tarafı Akdeniz, Karadeniz ve Ege denizleri ile çevrili olup, İstanbul ve Çanakkale boğazları ile Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlamaktadır. Ülkemiz konumu itibari ile dört mevsimin yaşandığı yedi coğrafi bölgeye ayrılmıştır. İç bölgelerimizde karasal iklim, Ege ve Akdeniz bölgelerinde ise Akdeniz iklimi görülürken, ülkemizin kuzeyinde ise Karadeniz iklimi görülmektedir.

Türkiye farklı bitki örtüleri ve doğal güzellikleri ile ilgi çektiği kadar, tarihi zenginliği ile de dünyaca ünlü turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir. Başlıca doğal güzellikleri arasında Pamukkale travertenleri, Ürgüp’ teki peribacaları, birbirinden güzel şelaleleri, mağaraları, kaplıcaları, gölleri, dağları, yaylaları, koyları bulunmak ile birlikte tarihi eşsiz güzellikte camilere, kiliselere ve çeşitli mimari yapılara da sahiptir.

Türkiye aynı zaman da gelenek, görenek, örf ve adetleri ile de çok zengin bir ülkedir. Bunlardan bazıları; doğan bebeğin göbek bağını  hastanenin, üniversitenin ya da caminin bahçesine gömülerek çocuğun geleceği hakkında temennide bulunmak, ilk dişini çıkaran bebeğe diğer dişlerinin de düzenli ve sağlıklı olarak çıkması için buğday pişirilerek gelen misafirlere ikram edilmesi, kız isteme, söz kesme, nişan, kına ve düğün gibi evlenme geleneklerimizde geçmişten günümüze kadar uzanan ve   insanın doğumundan başlayarak ölümüne kadar geçen zaman zarfında yapılan örf, adet ve geleneklerimizdir.

Dolaysıyla,  konumu, iklimi, denizleri, doğal ve tarihi güzellikleri ile birlikte örf, adet, gelenek ve görenekleri ile dünyada bir benzeri olmayan, atalarımızdan bizlere miras kalan bu güzel ve cennet vatanımızın kıymetini bilerek  her zaman sahip çıkmalı, korumalı ve bu uğurda bize düşen görevleri yerine getirmeliyiz.

(Visited 194 times, 1 visits today)