KOCAYAYLA KAMP ALANI (MEHMET FARUK BEHDİOĞLU - ONUR AKTAŞ/BURSA-İHA)

Türkiye’deki Gizli Cennetler Bölüm : 2

Türkiye’deki Gizli Cennetler Bölüm : 2

Yeni blog yazımda sizlere tarihi ve doğal zenginlikleriyle göz kamaştıran, bir bakanı bir daha baktıran, ülkemizdeki keşfedilmemiş güzelliklerin 2. bölümünü göstereceğim. Acaba siz bu yerleri veya önceki yerleri biliyor musunuz ? Gelin birlikte bakalım.

1-) KOCAYAYLA : ( Yeri :Bursa’nın Keleş ilçesi)                                 Bursa’nın tarihi baya eskilere dayanan Keleş ilçesinde , Kocayayla’da av ve doğa turizminin başında gelen yerlerinden, doğayla tabiatla iç içe ahşaptan yapılma evleriyle çok güzel, yazın sıcağından bunalanlar için ideal bir tatil yeri.

KOCAYAYLA KAMP ALANI (MEHMET FARUK BEHDİOĞLU – ONUR AKTAŞ/BURSA-İHA)

 

2-) ARBORETUM : ( Yeri : Zonguldak’ın Gökçebey ilçesine bağlı Bakacakkadı beldesi) Adını ağaçların ve odunsu bitkilerin yetiştiği bir botanik bahçesinden almış bir yerdir. Güzel, hafif güneşli, temiz orman kokulu, muhteşem bir tatil köyü.

 

3-) YEDİ ADALAR : ( Yeri : Gökova /Yedi Adalar )                                     Doğal güzellikleriyle ünlü görebileceğiniz en mükemmel adalar. Su sporlarına da oldukça uygun bir belde. Adaların etrafı mercan kayaları ile çevrili. Yazın meltem rüzgarını da alıp çam ormanları içerisinde yürüyüş yapabilir, yüzüp dalabilir ayrıca yelken sporları yapabilirsiniz .

 

4-) GÖLYANI YAYLASI : ( Yeri : Gölyanı yaylası Gireseun )                       Türkiye’de ekoturizmin gözdesi. Gölyanı Yaylası’nın, 50 civarındaki otantik yayla evi, gölü ve ladin ağaçlarından oluşan ormanlık alanları görenleri büyülüyor. ( Ekoturizm, çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı bir seyahattir. Turizm pazarında, doğaya dayalı turizm olarak tarif edilen ekoturizm, sürdürülebilir kalkınma aracı olarak görülmektedir.)

 

5-) ORTAKENT YAHŞİ : ( Yeri : Ortakent-Yahşi Bodrum yarımadasının batısında yer alır. ) Güneşin batışı en güzel burada izlenir. Şu manzaraya bakın. Eski köy özelliğini koruyabilmiş nadir yerleşkelerden biri. Yeşilliklerin arasından ince ince yollarla denize inilen muhteşem bir yer. Bölgenin en batısında yer alan, şimdiki neslin “Camel Beach” diye bildiği ama eski neslin “Kargı Koyu” diye bildiği sanki sonsuza kadar giden bir kumsal olduğunu düşünebileceğiniz bir mekan. Doğallığını koruyan plajları büyüleyici bir güzelliğe sahip. “Camel Beach”, adını eski zamanlardan beri kumsalda yatan ve otlayan develerden alıyor. Ayrıca plajın kumlarında dünyanın pek az yerinde görebileceğiniz bir bitkiyi,  “zambakları” görebilirsiniz. Yarımada da güneşin en güzel battığı yerlerden biriymiş. Tam sevgiliyle, eşle gidilecek bir yer. Alacaksın yanına sevdiğin insanı, izleyeceksin manzarayı. Mis…

 

6-) KÜÇÜK KARGI KOYU : ( Yeri : Muğla karayolu üzerinde ve Fethiye’ye 3 km. uzaklıkta ve Küçük Kargı koyu,  Katrancı Adası’nın kuzeyinde yer alır , Fethiye’den ulaşım olup Fethiye 18 km, Göcek 8 km, Dalaman Uluslararası Havaalanı ise 38 km mesafededir. )                         Etrafında ender bulunan günlük ağaçların (Sığla) sizi sizden alacak kokular yaydığına tanık olursunuz. Ayrıca ağaçlar yoğun gölgesi olduğundan koyu da serin tutmakta. Oval bir akvaryumu andıran Küçük Kargı koyunun ağzı lodosa bakıp meltem rüzgarlarına da açıktır. Dalmayı sevenlerin de gözdesi olan koy, piknikçi ve kampçıların da tercih ettiği her türlü ihtiyacın karşılanabildiği yerlerin başında gelmektedir. Tekneler için plaj önünde, 8-12 metre kum olan zemine demir atıp alargada kalınabilir. Bölge yaz aylarında yerli turistlerin uğrak yeri durumunda.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim bir dahaki yazımda görüşmek üzere …

kaynakça : https://onedio.com/haber/kesfedilmeyi-bekleyen-yerler-362115

vikipedi

google görseller

(Visited 195 times, 1 visits today)